Naţionalele de nataţie - LPS are 12 medalii după trei zile

La ediţia din acest an a naţionalelor open de nataţie în bazin scurt participă patru înotători de la Liceul cu Program Sportiv din Brăila, Alina Graţiela Ene, Gabriela Dragomir, Maria Iancu şi Alin Artimon, şi toţi s-au numărat printre protagoniştii competeţiei de la Hunedoara.
În prima zi a competiţiei Alina Graţiela Ene, înotătoare pregătită de antrenoarea emerită Gabriela Stoicescu Clinciu, a obţinut locul al treilea la seniori în proba de 400 m liber, fiind întrecută doar de Cozma şi Potec, şi aurul în întrecerea junioarelor. Tot în această probă, colega sa de grupă, Gabriela Dragomir, şi-a adjudecat medalia de bronz.
Vineri, la 800 m liber, Alina Graţiela Ene a obţinut bronzul în concursul seniorilor şi aurul la juniori, probă în care colega sa Gabriela Dragomir s-a clasat a treia. În aceeaşi zi Ene a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere şi la 50 m fluture.
Sâmbătă, Ene a cucerit patru medalii, argint la 100 m mixt şi bronz la 200 m liber în concursul seniorilor, categorie de vârstă la care şi Alin Artimon a urcat pe podium, elevul profesorului Valeriu Stoicescu obţinând medalia de bronz la 1500 m liber.
La juniori Alina Graţiela Ene a bifat două medalii de aur, la 100 m mixt şi 200 m liber.
Tot sâmbătă, Monica Matachi, înotătoare pregătită la CSM Brăila de Cătălin Nistor s-a clasat a treia la 50 m liber.