Gazdele au realizat scorul etapei

Partida de la Insuratei a inceput cu o mare ocazie a oaspetilor, ratata de Zgubea dupa care initiativa a trecut de partea gazdelor si dupa primele 45 de minute Viitorul conducea cu 2-0.
Tabela de marcaj s-a modificat prima data in minutul 12 cind Dobre a centrat in fata portii adverse si in urma duelului dintre Berceanu si Cretu ultimul a trimis mingea in propria poarta. Dupa alte 13 minute, lansat in adincime de Vioreanu, Marian Berceanu a lobat mingea peste portarul dobrogean si a urcat scorul la 2-0.
Oaspetii au mai avut o data sansa de a inscrie, in minutul 23, insa mingea reluata cu capul de Barbu, de la opt metri, a trecut razant cu transversala portii aparate de Tudor.
Elevii lui Sandu Minciu au ramas in jumatatea adversa de teren, au mai inscris o data cu opt minute inainte de finalul primei reprize prin Bratosin insa arbitrul de centru a anulat reusita gazdelor pe motiv de ofsaid.
Tot Viitorul a fost echipa mai insistenta si in repriza a doua, astfel ca in minutul 69 scorul a devenit 3-0. Bratosin a centrat in careul Callatisului, Berceanu a reasezat mingea pentru Vioreanu care a sutat in stinga portarului dobrogean.
Scorul final al partidei de la Insuratei, 4-0, a fost stabilit de Paraschiv in minutul 78.
Viitorul a mai irosit doua oportunitati de a inscrie, dar si Callatis ar fi putut sa reduca din diferenta in minutele 80 si 85 daca, pe rind, Tudor si Musat nu ar fi avut interventii spectaculoase si de efect.
"Consider ca aceasta este valoarea echipei noastre si nu cea reliefata de locul din clasament. Felicit toti jucatorii pentru modul in care au evoluat, dar de acum trebuie sa ne gindim deja la dificilul meci cu Steaua II de la Bucuresti", a declarat Paul Alexandru, presedintele echipei Viitorul.

Viitorul: Tudor - Preda, Musat, Bogdan, Calatoaie (min. 85: Cheles) - Paraschiv, Tanase (min. 69: Baicu), Vioreanu, Bratosin (min. 75: Vicol) - Berceanu, Dobre (min. 70: Balta).