In etapa a sasea, gazdele si oaspetii si-au impartit in mod egal punctele

Petrolistii din Moinesti au facut legea la Botosani

Etapa a sasea a Diviziei B, seria I, a fost una in care gazdele si oaspetii si-au impartit in mod egal punctele.
Cea mai disputata partida a fost cea de la Botosani, unde Petrolul Moinesti a reusit o prima repriza foarte buna si a plecat la cabine cu un avantaj de doua goluri, in urma reusitelor lui Chiriac (min. 10) si Ursu (min. 19).
In primul minut al reprizei secunde, gazdele au obtinut un penalty, Ivasca a marcat si a relansat meciul. Elevii lui Mihai Ciobanu au apasat pedala de acceleratie si in minutul 65 au reusit sa restabileasca egalitatea prin Colban, desi, de cinci minute, evoluau in inferioritate numerica deoarece Gherine fusese eliminat pentru doua cartonase galbene. Cu un om in plus, in cel de-al doilea minut de prelungire al partii secunde, Tismanaru a marcat pentru formatia vizitatoare si astfel Petrolul a plecat de la Botosani cu toate punctele.
O alta partida in care s-au marcat multe goluri si in care s-au impus tot oaspetii a fost cea de la Roman, dintre Laminoru si Ceahlau. Dupa un joc echilibrat, reflectat si pe tabela de marcaj la finalul primelor 45 de minute, 2-2, echipa lui Marin Barbu a dominat categoric repriza a doua, insa si-a asigurat victoria abia in ultimele doua minute ale meciului, gratie reusitelor lui Mircea Ilie si Purica.
In urma acestui succes, Ceahlaul ramine si dupa aceasta runda lidera.
Bomba etapei a explodat duminica dimineata, la Galati, acolo unde Forex Brasov, o formatie care dupa primele etape era considerata ca si retrogradata, a reusit sa se impuna cu 1-0 in fata echipei Dunarea, un succes care ii aduce pe brasoveni, in premiera, pe podium.

Precizia Sacele, singura formatie care s-a impus la scor pe teren propriu

Derby-ul constantean dintre Altay si Portul s-a incheiat nedecis, 1-1, dupa un joc modest, fara prea multe faze de poarta. Portul a deschis scorul in minutul 44 si a sperat ca va pleca de la Medgidia cu trei puncte pina in ultimul minut de joc al meciului, insa, cind nimeni nu se mai astepta, Curumi a marcat si partida s-a incheiat la egalitate.
Acelasi rezultat s-a inregistrat si la Tirgoviste, in partida dintre FCM si Midia Navodari, numai ca in acest joc rezultatul s-a stabilit inca din prima repriza.
In celelalte trei meciuri ale rundei s-au consemnat victoriile gazdelor. FC Brasov nu s-a dezmintit nici in aceasta partida, nereusind sa marcheze decit in a doua repriza, prin Satmar, dar a obtinut astfel o victorie care o mentine in plasa liderei.
Ca de obicei, Dacia Unirea s-a jucat cu ocaziile, reusind desprinderea abia in partea secunda a partidei cu nou promovata Cetatea Suceava. Covaci a fost din nou eroul partidei, el reusind sa deschida scorul si sa fie coautor la reusita lui Gorga.
Dupa citeva semiesecuri pe teren propriu, Precizia Sacele i-a administrat un sec 4-1 "lanternei" seriei , Callatis Mangalia. Harap, de doua ori, Cimpean si Terciu au semnat golurile prin care Precizia reuseste un salt semnificativ in clasament.