Dacia Unirea a jucat trei partide amicale

• formaţia pregătită de Florentin Petre s-a impus cu 5-2 şi 8-2 în disputele cu Înainte Modelu şi Victoria Traian • Dacia a pierdut, însă, la scor, 7-0, pe terenul celor de la CSM Focşani

Prima formaţie de Liga a III-a din judeţul Brăila care a început deja partidele amicale este Dacia Unirea, cu menţiunea că toate s-au disputat în deplasare. Formaţia pregătită de Florentin Petre a câştigat primele două jocuri amicale, 5-2 cu Înainte Modelu şi 8-2 cu Victoria Traian, însă l-a pierdut pe ultimul cu 7-0 la CSM Focşani. În victoria cu 5-2 de la Înainte Modelu, golurile echipei Dacia Unirea au fost înscrise de Patrik Petre - 3, Bathabi şi Cocîrlă.

Scorul din partida de pe stadionul Milcovul din Focşani nu reflectă realitatea, pentru că, pe ansamblu, Dacia Unirea a făcut un joc bun.

Formaţia lui Florentin Petre a avut o bară iar Petkov şi Zamfir au irosit alte două mari ocazii, în situaţie de unu la unu cu portarul Geantă.

Din minutul 65, Florentin Petre a trimis în teren toţi juniorii aflaţi în lotul pentru acest amical.

“Scorul este puţin mincinos pentru că am avut şi noi ocazii foarte mari, o bară, alte două situaţii de unu la cu portarul advers, pe care le-am irosit cu nonşalanţă. Pentru noi scorul nu a contat, am făcut un antrenament reuşit pentru că am putut să testăm toţi juniorii din lot, să vedem pe cine vom putea miza în momentul în care va începe campionatul. Dar recunosc, CSM Focşani este o echipă mult mai bine pregătită fizic, a fost deja în cantonamentul montan, s-a văzut diferenţa la capitolul fizic”, ne-a declarat Adrian Andrei, directorul sportiv al Daciei Unirea.

Prima repriză a fost echilibrată, cu menţiunea că gazdele au avut o eficacitate de 100%, în timp ce formaţia brăileană, deşi a avut şanse de a periclita poarta adevrsă, nu a reuşit să marcheze.

CSM Focşani a deschis scorul în minutul 22, Pădineanu i-a pasat în stânga lui Lemac iar noua achiziţie din atacul gazdelor, a intrat în careu şi a trimis mingea în plasă, pe lângă portarul Stoian: 1-0. La ultima fază a primei reprize, Munteanu a trimis o diagonală de 50 de metri la Ilie care, după o cursă personală, a centrat în faţa porţii şi Lemac a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru CSM Focşani.

Dacia Unirea a irosit ocazile menţionate mai sus iar în ultima parte a amicalului, cu mulţi juniori în teren, gruparea de la Dunăre a încasând cinci goluri.

În primul sfert de oră al părţii secunde Dacia Unirea a stat în jumătatea adversă de teren dar nu a reuşit să marcheze. Cei care au marcat au fost jucătorii formaţiei gazdă. În minutul 60 Ghenovici a şutat pe jos, portarul formaţiei brăilene a respins mingea în faţă iar Manu a îndeplinit o simplă formalitate pentru a duce scorul la 3-0. Putea fi 3-1 dar Apenciucesei a deviat în corner mingea şutată de Bathabi. Jurj (min. 75), Oprea (min. 78, 87) şi Bratu (min. 90) au mai înscris şi CSM Focşani s-a impus cu 7-0.

CSM Focşani: Geantă – Săpunaru, Panaite, Munteanu, Ilie – Paizan, Pădineanu, Preoteasa, Taciuc – Ghenovici – Lemac.

Au mai jucat: Apenciucesei - Juncănaru, Maftei, Bratu, Vîlsan, Manu, Negoiţă, Jurj, Oprea.

Dacia Unirea: Stanciu – Paliu, Lungu, Petkov, Novac – V. Robu, Ioniţă, Apostolache, Păvălache – P. Petre, Zanfir.

Au mai intrat: Mihai – Luca, Androne, Sloată, Bathabi, Sava, Bucevschi, Duţu.

Cocîrlă, Vîlceanu şi Moroianu nu au fost incluşi în lot.