Cu patru etape inainte de finalul campionatului, Ceahlaul este promovata in Divizia A

Daca la mijlocul saptaminii, dupa victoria in fata Daciei Unirea, FC Brasov a reusit sa urce pe treapta a doua si incepea sa viseze la barajul de promovare, simbata elevii lui Cornel Talnar au revenit cu picioarele pe pamint, dupa ce au pierdut cu 3-2 disputa de la Tirgoviste. Gazdele, cu patru juniori in teren, au dominat autoritar in prima repriza, una in care au ratat si un penalty. Ciolca a trimis mingea in bara in minutul 36, din lovitura de la 11 metri si acelasi lucru l-a facut si Dida, cu cinci minute inainte de finalul primei reprize.
Dupa o noua serie de ratari ale gazdelor, Arman Karamian a executat impecabil o lovitura libera, aducindu-i pe brasoveni in avantaj in minutul 51.
Dida si Zidaroiu au marcat pentru FCM si tirgovistenii erau din nou favoriti la cistigarea jocului mai ales ca pina la finalul partidei ramasesera doar cinci minute. Arbitrul Anton Helesteanu le-a facut cadou brasovenilor un penalty si Hidisan a reusit sa restabileasca egalitatea, cu un minut inaintea finalului de partida.
In ultima secunda a meciului portarul oaspetilor, Sorin Colceag, a gafat si Zidaroiu a trimis din apropiere in poarta, aducind in tabara gazdelor o noua raza de speranta in evitarea retrogradarii.
Daca FC Brasov a pierdut la capatul unei partide de infarct la Tirgoviste, Forexul in schimb a realizat scorul etapei, 7-1 in disputa cu Petrolul Moinesti si echipa patronata de Adrian Ilie revine pe locul al doilea. Probabil ca lupta pentru ocuparea locului de baraj se va decide in partida directa dintre cele doua formatii brasovene, singurele de altfel ramase in cursa.
Ceahlaul nu a evoluat in aceasta etapa, dar a cistigat trei puncte la "masa verde" si cu patru etape inainte de final este matematic promovata in Divizia A.

Cetatea Suceava si Callatis Mangalia par a fi beneficiarele unor partide cu scenarii regizate

Dacia Unirea, pe teren propriu, si alte patru formatii au reusit sa obtina puncte pretioase in deplasare si care vor cota pentru ele in lupta pentru mentinerea in acest esalon.
Formatia braileana s-a impus la limita in fata Preciziei Sacele, cu 1-0, o victorie la limita, dar foarte pretioasa care o urca pe pozitia a saptea in clasament. Precizia insa a coborit pe locul al zecelea, ea parind in acest moment echipa care, in urma unor jocuri de culise, ar putea fi expusa riscului de a retrograda.
Gloria Buzau a reusit sa-si creeze un avantaj de doua goluri inca din prima repriza in disputa de la Roman, cu Laminorul, si sa obtina astfel un succes care sa o urce pe pozitia a opta in clasament. Tot la doua goluri s-a impus in deplasare si Cetatea Suceava, dupa ce la pauza a condus cu 3-1. Sucevenii au marcat de doua ori in doua minute, prin Dinu si Andries, iar Basescu (min. 39) a dus scorul la 3-0 in favoarea moldovenilor. Un minut mai tirziu gazdele au reusit sa reduca din diferenta prin Anghel si sa spere intr-un egal, dupa ce in minutul 54 acelasi jucator a marcat pentru constanteni. Numai ca formatia suceveana a inscris din nou prin Gavrilescu si a obtinut o victorie importanta inaintea partidei de pe teren propriu in care va intilni lidera, Ceahlaul Piatra Neamt.
Dunarea Galati a condus la Botosani cu 1-0, din minutul 35, in urma reusitei lui S. Ilie, dar a fost egalata cu un sfert de ora inainte de finalul partidei. Galatenii au obtinut un egal care ii mentine in continuare pe locul al noualea, unul scutit de griji.
La fel de important pare a fi si egalul obtinut de Callatis la Altay Navodari, intr-un meci in care daca ar fost amenintata Altay ar fi cistigat fara drept de apel. In conditiile date de conjunctura clasamentului, Callatis a condus cu 1-0 la pauza in urma golului marcat de Stoianov din penalty, iar in partea secunda jocul s-a derulat dupa un scenariu bine regizat. Gazdele au egalat in primul minut al partii secunde. Doua minute mai tirziu, Callatis a marcat prin Gheorghiu, Curumi a egalat din nou in minutul 49, iar Ionescu (min. 70) le-a adus pentru prima data pe gazde in avantaj. Teican a egalat cu cinci minute inainte de final si Callatis a obtinut astfel un punct inaintea unei partide extrem de dificile pe care o va avea pe teren propriu runda viitoare, in compania Forexului.