CS Otopeni este lidera de toamna

Asa cum era de asteptat, CS Otopeni a devenit lidera de toamna, desi in ultima etapa nu a reusit decit un rezultat de egalitate pe teren propriu in fata Sportului Studentesc. Cu braileanul Anton Petrea si cu fostul capitan al Daciei Unirea, Cristian Dicu, ambii integralisti, gazdele si-au creat destule ocazii de a marca, insa Sportul a avut sansa sa si a plecat cu un punct, ex-divizionara A raminind si dupa aceasta runda la patru puncte de lidera, nimeni alta decit CS Otopeni.
Tot cu o remiza alba s-a incheiat meciul de la Cimpina, contraperformanta care mentine FCM-ul la doar un punct de zona retrogradarii. In urma acestui rezultat, Dunarea Giurgiu a ajuns la ^2 in clasamentul adevarului dar a coborit un loc in clasament.
Alti doi braileni, Mirica si Bogos au evoluat pentru Dunarea Galati in partida disputata de galateni pe teren propriu in compania Petrolului Ploiesti. Gazarii au deschis scorul inca din minutul 7 prin Hadnagy si pareau ca se indreapta catre o victorie extrem de importanta insa cu opt minute inainte de finalul meciului Radu a restabilit egalitatea si partida s-a incheiat nedecis, remiza fiind totusi un rezultat echitabil pentru ambele formatii.

22 de minute i-au despartit pe braileni de o remiza

La fel ca si la polul superior, lupta este strinsa si in zona retrogradarii jocul rezultatelor fiind favorabil echipelor care se afla in zona "nisipurilor miscatoare". Spre deosebire de alte campionate, decamdata in seria I nici o echipa nu este condamnata definitiv la retrogradare.
Daca FC Cimpina a inregistrat un semiesec, ultima clasata inaintea acestei etape, FC Snagov a reusit sa se impuna cu 1-0 in deplasarea de la FC Sacele. Unicul gol al meciului a fost marcat de Voicu in minutul 75 si astfel FC Snagov a predat "lanterna" Chimiei Brazi formatie invinsa la limita, in deplasare de Forex Brasov.
CF Braila a trait cu speranta unui egal pina in minutul 68 dupa care a primit doua goluri si astfel finalul turului o gaseste in zona retrogradarii. Cind nu ai cu cine si nici cu ce nu-ti poti propune obiective ambitioase si totusi Ionel Iuga considera ca daca ar fi fost sustinut in aceasta perioada dificila altele ar fi fost rezultatele echipei si la Botosani ar fi obtinut cel putin o remiza.

Viorel Gheorghe a fost singurul brailean care a inscris in aceasta etapa

FC Brasov a invins FCM-ul din Bacau cu 2-1 si bineinteles ca printre marcatorii invingatorilor s-a aflat si fostul petrolist din Ianca, Viorel Gheorghe. In loc sa evolueze pe stadionul Municipal din Braila si sa marcheze goluri pentru CF-ul lui Ionel Iuga, unul dintre antrenorii care l-au format pentru marea performanta V. Gheorghe face minuni pe alte meleaguri contribuind la succesul altor formatii.
Dupa remiza din etapa anterioara Delta Tulcea a facut un nou joc foarte bun si a reusit sa invinga la o diferenta de doua goluri Prefab. Modelu echipa al carui director tehnic este reputatul tehnician Titi Dumitriu.
O victorie la fel de categorica a obtinut pe teren propriu si Cetatea Suceava. Moldovenii au avut un start excelent de partida si in minutul 49 aveau deja trei goluri inscrise si victoria asigurata. Gloria s-a trezit prea tirziu reusind sa inscrie doar golul de onoare desi l-a avut printre titulari si pe antrenorul principal Viorel Ion.