CF Braila se lupta pentru locul al doilea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CF Braila se lupta pentru locul al doilea

Echipa de juniori a CF Braila a debutat cu o victorie, 3-0 in fata echipei CSS Delta Tulcea la etapa de zona a Campionatului National rezervata fotbalistilor nascuti in anii 1995 si 1996.
Nadoleanu a deschis scorul chiar in primul minut de joc al partidei, Straua (min. 17) a marcat pentru 2-0, iar Vlad Omer a stabilit rezultatul primei reprize, dar si cel final, pentru ca in repriza secunda, desi au avut nenumarate situatii de a-si majora avantajul, elevii lui Marin Oprea s-au jucat cu ocaziile.
In cea de-a doua zi a turneului CF Braila a intilnit formatia organizatoare, Farul Constanta, in fata careia a cedat cu 0-7. A fost jocul care a stabilit, practic, cistigatoarea turneului pentru ca avind asigurata victoria in partida cu brailenii, gazdele au facut si pasul decisiv pentru accederea in etapa urmatoare a competitiei.
Antrenorul brailean a inceput jocul cu 6 jucatori nascuti in 1995, 4 in 1996 si unul in 1997 si cu toate ca au pierdut la scor, micutii fotbalisti braileni au facut o figura frumoasa pe ansamblu. Si-a spus insa cuvintul lipsa meciurilor, pentru ca la acest esalon nu se organizeaza o alta competitie, iar CF Braila va incerca, joi, sa invinga pe Dunarea Calarasi, pentru a incheia turneul pe locul al doilea.
In primele doua meciuri, viitoarea adversara a brailenilor, Dunarea Calarasi, a inregistrat o victorie, 1-0 in partida cu CSS Delta Tulcea, dar a pierdut la scor, 0-9 jocul cu Farul.

In ambele meciuri CF Braila a inceput in urmatoarea formula: Ciuperca - Luca, Dinca, Bociolan, Leonte - Lipan, Boro, Nadoleanu, Jurubita - Vlad, Straua.
Pe parcursul celor doua jocuri, in repriza a doua au mai intrat Mucuta, Vasile, Danaila, Mocanu, Pucheanu si Butnaru.