Bravo, fetelor!

Intr-un moment in care sporturile de echipa din Braila se afla in declin, handbalul feminin face istorie. Dunarea este pe cale sa realizeze cea mai mare performanta a unei formatii de club din Braila, echipa antrenata in acest moment de Liviu Paraschiv aflindu-se in careul de asi al Challenge Cup. Privita de unii drept outside-ra in disputa cu Tomis, o formatie care se afla la al treilea sezon consecutiv in cupele europene, HC Dunarea a demonstrat tuturor ca se afla intr-un progres vizibil si ca s-a calificat meritat in semifinalele Challenge Cup, iar la acest rezultat deosebit un aport il are si fosta antrenoare, Alexandrina Soare, fapt confirmat la conferinta de presa si de actualul tehnician al brailencelor.
Nu trebuie omis aportul publicului brailean, care a umplut pina la refuz sala Polivalenta si care i-a dominat acustic pe cei 50 de fani constanteni ce inca mai credeau in sansele de calificare ale Tomisului. De data aceasta a fost si o mare afluenta de vipuri. Pe linga deja obisnuitii presedintele CJ, Gheorghe Bunea Stancu si fostul senator Viorel Balcan, la meci au asistat Catalin Chivu, Ion Rotaru, Doru Damian si multi alti consilieri municipali si judeteni, carora HC Dunarea le-a oferit un frumos cadou.

Joc cu sens unic

Asa cum si-au propus imediat dupa jocul de la Constanta, handbalistele brailene au intrat in teren cu un singur tel, acela de a invinge si a accede in semifinalele competitiei. Astfel ca, in minutul 7, dupa doua goluri ale interului Anca Lipan si unul reusit de extrema Liliana Craciun, Dunarea conducea cu 3-0. A urmat o serie de trei goluri ale constantencelor, insa oaspetele nu au reusit decit sa egaleze la 3-3 si apoi la 5-5, pentru ca Dunarea a reusit sa se distanteze, la capatul intiiului sfert de ora al primei reprize si apoi sa-si domine adversara.
La scorul de 8-7 pentru Dunarea a urmat o serie de trei ratari consecutive de o parte si de alta, cu mentiunea ca de fiecare data atacurile gazdelor au fost incheiate cu aruncari in barele portii adverse, iar toate nereusitele i-au apartinut Janinei Luca. Aceste faze au reprezentat totusi momente bune, spectaculoase chiar din jocul elevelor antrenorului Liviu Paraschiv. Dupa aceasta mica demonstratie de aruncari in bara, Alina Braniste a marcat pentru 9-7, iar Liliana Craciun a marit la trei diferenta dintre cele doua combatante.
Ultimul gol al primei reprize a fost inscris de veterana echipei Tomis, Mihaela Piriianu, insa la pauza gazdele remontasera deja decalajul de doua goluri.

Oana Chitacu a fost asul din mineca lui Liviu Paraschiv

In repriza a doua, Liviu Paraschiv a avut un moment de inspiratie si formatia braileana a galopat spre semifinalele Challenge Cup. Brailencele au reusit sa inscrie primul gol chiar in secunda a 20-a, insa constantencele au mai avut o rabufnire, s-au apropiat din nou la un gol si aproape ca isi faceau sperante ca se vor incadra in graficul pe care si l-au propus.
Radovici a marcat pentru 12-10, Craciun - care a realizat un joc foarte bun - a inscris si Dunarea conducea cu 13-10, moment al partidei in care Elena Avadanii a fost eliminata pentru doua minute, iar dupa scurgerea pedepsei, Paraschiv a optat pentru Oana Chitacu, tinara jucatoare braileana avind o prestatie foarte buna. Ea a marcat la prima prima actiune a gazdelor si a avut o prestatie ireprosabila in faza de aparare. Din minutul 35, cind a marcat pentru 15-11, a iesit la rampa si Janina Luca.
Lipan, Craciun si Alina Braniste au reprezentat la fiecare atac al gazdelor un real pericol pentru poarta constanteana si cu toate ca, la rindul lui, Lucian Risnita a incercat mai multe sisteme de joc, punctele forte ale oaspetelor, Anisoara Marcu, Piriianu sau Loredana Mateescu au fost neutralizate de apararea braileana, iar Dunarea s-a lansat intr-un sprint final, ce avea sa-i aduca un succes meritat.
Elevele profesorului Liviu Paraschiv s-au distantat la opt goluri in minutul 50, 23-15 si aceeasi diferenta se consemna si in minutul 28, partida fiind deja jucata.
Tomisul a reusit sa mai inscrie de doua ori, o palida consolare pentru constantence, deoarece in semifinale s-a calificat HC Dunarea.

Pentru HC Dunarea au marcat Anca Lipan 11, Liliana Craciun 5, Janina Luca 5, Alina Braniste 2, Irina Radovici 2, Oana Chitacu si Daniela Braniste, iar pentru Tomis Loredana Mateescu 5, Anisoara Marcu 5, Mihaela Piriianu 4, Andreea Dospin 2, Georgeta Grigore 2, Diana Drutu, Cristina Georgescu si Cristina Strungaru.

"Echipa mai buna s-a calificat in turul urmator"
* a fost concluzia lui Risnita

Conferinta de presa a inceput cu un incident intre Lucian Risnita si unul dintre gazetarii braileni, Costi Baciu. Pentru ca intre cei doi a avut loc un dialog destul de dur la finalul meciului tur de la Constanta, directorul tehnic al Tomisului a conditionat participarea lui la intilnirea cu presa de absenta jurnalistului.
Primul care a caracterizat partida de la Braila a fost Lucian Risnita: "Echipa mai buna s-a calificat in turul urmator. Dunarea a jucat mai bine timp de 50 de minute la Constanta, pe tot parcursul intilnirii retur de la Braila si merita sa mearga in semifinale. Eu le doresc sa joace finala competitiei".
Daca pe parcursul meciului a protestat in dese rinduri la deciziile arbitrilor, la conferinta de presa Risnita a intors foaia. "Sint momente in timpul jocului cind doresc sa primesc explicatii pentru unele decizii, dar eu niciodata nu am comentat arbitrajul si nu s-o fac nici de acum inainte", a mai adaugat Lucian Risnita.

"Am meritat victoria"
* a fost declaratia lui Liviu Paraschiv

Firesc, antrenorul brailean le-a felicitat pe elevele sale, dar nu a omis nici meritele pe care le-a avut si Alexandrina Soare la construirea unei echipe solide.
"Sint fericit pentru acest rezultat si le felicit pe fete pentru modul in care au luptat pe parcursul celor doua manse. Consider ca echipa cea mai buna s-a calificat mai departe, insa nu trebuie sa uitam meritele fostei antrenoare. Alexandrina Soare a format acest lot de jucatoare si merita toata consideratia pentru ceea ce a realizat la Braila. Acum, gindurile noastre se indreapta spre urmatoarea faza a competitiei, pe care daca o vom aborda la fel, avem sanse sa disputam finala Cupei Challenge", a declarat Liviu Paraschiv.

"Un meci bine gindit tactic, bine pregatit si un rezultat pe masura"
* a fost de parere Viorel Balcan

"M-a emotionat atmosfera din sala Polivalenta. Pentru prima data am vazut atita lume iubitoare de handbal si as mai putea spune de performanta, pentru ca asta face HC Dunarea in acest moment. A fost un meci tactic bine gindit, bine pregatit si un rezultat pe masura.
Avem o echipa competitiva care, din punctul meu de vedere, poate ajunge in finala Cupei Challenge", a declarat imediat dupa joc, Viorel Balcan.