Balta a fost campionul ratarilor

In ultima runda a returului, spectatorii din Insuratei au putut urmari un joc intre doua formatii care de mult erau cu gindul la vacanta de vara.
Cu obiectivele deja realizate, Viitorul si satelitul Stelei nu prea s-au omorit cu firea in prima repriza, una in care ocaziile demne de consemnat s-au derulat abia in ultimele zece minute.
In minutul 35 Balta ar fi putut modifica tabela, insa el a sutat slab si portarul bucurestean a reusit fara prea mari eforturi sa rezolve situatia. La rindul lor, si stelistii ar fi putut pleca in avantaj la cabine, daca portarul Constandache nu ar fi rezolvat o situatie de unu la unu cu Rusu.
Viitorul Insuratei a mai beneficiat de o lovitura libera in minutul 42, insa Balta a trimis mingea peste transversala portii oaspetilor.

Nici de la 3 m, Cheles nu a trimis mingea in poarta

La doua minute de la reluare, Balta a avut din nou golul in virful bocancului, insa s-a grabit si nu a ales cel mai bun moment pentru a suta la poarta. Tanase (min. 52), a trimis un trasor de la 16 m, insa mingea a trecut putin peste transversala portii bucurestenilor, iar in minutul 66, Balta a incercat sa trimita mingea in plasa cu piciorul sting, dar nici de data aceasta gazdele nu au avut noroc.
Bucurestenii nu au facut altceva in aceasta repriza decit sa conserve un 0-0, in timp ce elevii lui Sandu Minciu au lasat citeodata impresia ca se zbat pentru un ultim succes pe teren propriu in acest campionat.
Viitorul a continuat sa atace, spre finalul intilnirii Preda a sutat din unghi pe linga vinclul portii adverse, iar Cheles, de la numai 3 m, a trimis mingea pe linga poarta.
Chiar daca nu a cistigat la ultima aparitie in fata propriilor suporteri din acest sezon, Viitorul Insuratei a lasat macar impresia ca si-a dorit aceasta victorie, insa nu a putut-o obtine deoarece adversara sa, mult mai valoroasa, a depus efortul doar atit cit a fost cazul pentru o remiza de salon.

Viitorul: Constandache - Cheles, Musat, Paraschiv, Bogdan - Tanase, Vioreanu, Mirgoace, Bratosin - Balta Preda.
In repriza a doua, la gazde au mai evoluat Calatoaie, Gatiu si Coman.