Social Media

ÎNVĂȚĂMÂNT

Goana după meseriași

• peste 120 de elevi din Brăila vor avea șansa să învețe o meserie direct în companii, după ce consilierii locali au aprobat șase parteneriate între licee tehnologice și operatori economici, în cadrul ședinței CLM din 26 martie • intrarea companiei Termhidro SRL în învățământul dual și extinderea colaborărilor cu VARD și CUP ”Dunărea” marchează o nouă etapă pentru educația tehnică din Brăila

Publicat

în

Goana după meseriași
Parteneriate între licee tehnologice și agenți economici, cu implicarea administrației locale

În ședința Consiliului Local Municipal Brăila din 26 martie, aleșii locali au dat undă verde unui proiect important pentru viitorul învățământului tehnic din municipiu. Parteneriatele aprobate conturează tot mai clar direcția în care se îndreaptă învățământul tehnic local: o colaborare strânsă între școală și mediul economic, în care elevii sunt pregătiți exact pentru cerințele pieței muncii. Cele șase contracte votate de consilieri aduc împreună patru licee tehnologice din Brăila, companii cu tradiție și o fundație implicată în formarea profesională. Practic, începând cu anul școlar 2026–2027, zeci de elevi vor învăța meserie direct în ateliere, șantiere sau unități de producție.

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny”  – parteneriat consolidat cu VARD

Unul dintre cele mai solide parteneriate rămâne cel dintre Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” și VARD Shipyards România, o colaborare care durează de aproximativ șapte ani și care continuă să se dezvolte. În baza noului contract, 28 de elevi vor fi pregătiți în domeniul mecanic, în calificări precum tehnician mecanic sau operator la mașini cu comandă numerică. Directorul liceului, profesor Adriana Elena Dumitrescu, subliniază valoarea acestei relații consolidate în timp: ”Ne bucurăm  că putem  oferi elevilor șansa de a învăța o meserie căutată și bine plătită.  Învățământul  dual înseamnă,  în primul rând, practică  reală, iar colaborarea  noastră  de ani de zile cu VARD este o garanție  de seriozitate  și de perspectivă profesională pentru absolvenți. Mulți dintre  elevii noștri  ajung  să fie integrați rapid  pe piața muncii”.

Liceul Tehnologic ”Gheorghe K. Constantinescu” – agricultură  modernă,  cu spijinul  Dicor Academy

Într-o zonă complet diferită, dar la fel de importantă, Liceul Tehnologic „Gheorghe K. Constantinescu” își continuă colaborarea cu Fundația Dicor Academy, partener esențial în formarea elevilor în domeniul agricol. Pentru anul școlar 2026–2027, este propusă o clasă de 28 de elevi, care vor urma calificările de tehnician în agricultură și horticultor. Directorul unității, profesor Silvia Zăinescu, vorbește despre o viziune pe termen lung: ”Suntem  deja în al doilea an de implementare  a învățământului dual profesional, iar rezultatele  ne încurajează. Fundația Dicor Academy  oferă  elevilor nu doar practică, ci și sprijin concret: burse lunare, transport gratuit, analize medicale și tutori bine pregătiți. Agricultura  modernă  înseamnă tehnologie și antreprenoriat, iar elevii noștri pot deveni specialiști sau chiar viitori fermieri. Ne dorim  ca, în viitor, să atragem  și agenți economici din Brăila, pentru a construi o rețea locală puternică  în acest domeniu”.

Aceasta a adăugat că există deja discuții pentru extinderea colaborărilor: ”Ne dorim  ca, în anii următori, să atragem  și agenți economici din județul Brăila, pentru a contribui la formarea  unei noi generații de profesioniști  în agricultură, în acest sens cu sprijinul Direcţiei Agricole Judeţene Brăila, reprezentată prin director Ionuţ Mocanu, încă de acum  am iniţiat discuţii cu agenţi economici din domeniul agricol,  dorindu-ne să contribuim la formarea unei noi generaţii de profesionişti autentici  în domeniul agricol”.

Liceul Tehnologic ”Grigore Moisil” – tradiție cu CUP Dunărea  și un nou început cu Termidro

Liceul Tehnologic ”Grigore Moisil” își consolidează, la rândul său, relația cu Compania de Utilități Publice „Dunărea” Brăila, un partener tradițional, dar deschide și o nouă direcție prin colaborarea cu societatea Termhidro SRL. Aceasta din urmă marchează o premieră: este pentru prima dată când compania se implică în învățământul dual. Termhidro SRL este o firmă activă în domeniul instalațiilor și lucrărilor tehnice, iar intrarea sa în acest sistem reprezintă un semnal important privind deschiderea mediului privat către formarea viitoarei forțe de muncă. În cadrul acestor parteneriate, câte 28 de elevi vor fi pregătiți în domeniul electric, pentru calificări precum tehnician în instalații electrice sau electrician. Directorul liceului, profesor Alexandru Diță, explică importanța acestor parteneriate și deschiderea către noi colaborări: ”CUP Dunărea  este un partener de încredere, care  a demonstrat  în timp că investește  în formarea tinerilor.  În același timp, ne bucură  implicarea Termhidro,  pentru  că diversifică oportunitățile pentru  elevii noștri. Ne dorim  absolvenți  care să iasă din școală pregătiți, cu competențe  reale  și cu șanse concrete  de angajare”.

Liceul Tehnologic ”Panait Istrati”  – oportunități  duble  pentru  elevi

Și Liceul Tehnologic „Panait Istrati” intră în acest mecanism, prin parteneriatele cu VARD Shipyards România și Termhidro SRL. În colaborarea cu VARD, 10 elevi vor fi formați în domeniul mecanic, pentru calificarea de tehnician proiectant CAD, având ca bază meseria de sudor. Directorul unității, profesor Gabriela Panait, consideră că acest sistem schimbă radical perspectivele elevilor: ”Pentru mulți dintre tineri, învățământul  dual înseamnă stabilitate și perspectivă. Înseamnă  că, la finalul studiilor, nu pornesc de la zero. Au deja experiență,  au lucrat  într-o companie  și știu ce îi așteaptă. În plus, există șanse reale de angajare , ceea ce este extrem  de important”.

Învățământul dual – o punte  reală  între  școală și piața muncii

Aceste parteneriate nu înseamnă doar simple acorduri administrative, ci o schimbare de paradigmă în educație. Învățământul dual le oferă elevilor posibilitatea de a combina pregătirea teoretică cu practica în companii, sub îndrumarea unor specialiști. Elevii beneficiază de burse lunare acordate atât de stat, cât și de operatorii economici, precum și de facilități precum transport sau alte forme de sprijin. În același timp, companiile își pot forma viitorii angajați exact după propriile standarde și pot selecta cei mai buni absolvenți.

Pentru Brăila, aceste colaborări înseamnă mai mult decât investiții în educație – reprezintă o investiție directă în viitorul economic al comunității și în șansele reale ale tinerilor de a-și construi o carieră solidă, acasă.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile