Weekend cu surprize pentru piloții brăileni în campionatele naționale

* Marcel Găman a ocupat locul al treilea, la general, la debutanți la CNVC2 * Gabriel Petre Solca  s-a clasat pe locul al doilea la clasa juniorilor, la CNSS

Pentru piloții clubului Hobby Auto Sport Brăila primul weekend din iunie era plin de speranțe. Iar pentru unii dorințele s-au împlinit.

Etapa a treia a Campionatului Național de Viteză în Coastă 2 (CNVC2) organizată de Federția Română de Automobilism Sportiv (FRAS), mai ales pentru debutanți, etapă de coeficient 1, s-a desfășurat pe 3 și 4  iunie la ieșirea din Novaci către Rânca pe un traseu de 6,4 km cu cea mai mare diferență de nivel start-sosire de 342 m, mai precis pe un traseu cu o înclinare de 12 %. S-au înscris 60 de piloți din toată țara, printre ei și 2 din Bulgaria. După revizia tehnică foarte severă în noile condiții de Performance Factory (PF), regulament aplicat din 2022, doar 18 piloți au fost admiși, printre aceștia și doi de la Hobby Auto Sport Brăila.

Primul creditat cu cele mai mari șanse, pentru că își adjudecase trei locuri întâi la precedenta etapă, Răzvan Dan Gosta, pe un VW Golf 4 dsl, bine pregătit, a fost nevoit să abandoneze competiția după ce la primul antrenament i s-a defectat cutia de viteze. Celălalt pilot, Marcel Găman, pe un VW Golf 2, a continuat cursa, însă era foarte îngrijorat pentru că anvelopele mașinii sale erau nepotrivite pentru ploaia cu averse care se anunța. De altfel, la antrenamente s-a rotit în două viraje din cauza aderenței nesatisfăcătoare. Finalul a fost însă unul fericit pentru Marcel Găman care a ocupat locul al treilea, la general, la debutanți și locul al treilea la clasa 6A conform PF 2022.

Etapa a 2-a a Campionatului Național de Super Slalom (CNSS) a avut loc pe 4 și 5 iunie la Ploiești cu 81 de participani la start. Organizator a fost clubul GT Auto din București. Iar printre participanți s-au regăsit juniorul brăilean Gabriel Petre Solca, elev la CN “Nicolae Bălcescu” pe un Citroen Visa și experimentata Dana Covalschi pe un Audi S 4, ambii reprezentând Hobby Auto Sport Brăila. Și la Ploiești, la  începutul manșei a doua, o ploaie de vară a încurcat “socotelile” pentru unii piloți ale căror autoturisme au fost echipate cu anvelope slick, performante pe uscat, dar fără nervurile celor de stradă.

Cu o comportare matură, normală pentru experiența sa, Gabriel Petre Solca s-a clasat pe locul al doilea la clasa juniorilor, repetând performanța de la prima etapă.

“Am consemnat patru prezențe în două campionate, cu câte un podium și acumulare de puncte pentru clasamentul general anual. Următoarele etape vor fi la Reșița pentru CNVC, respectiv la  București pentru CNSS”, ne-a declarat Valentin Nemțanu, președintele clubului Hobby Auto Sport Brăila.