Viitorul Insuratei a avut evolutii oscilante in retur

Cu ceva experienta acumulata in tur, Viitorul Insuratei a reusit citeva rezultate surpriza, printre ele numarindu-se remiza cu lidera, Dinamo II, dar a si inregistrat esecuri in fata unor formatii inferioare valoric. Din cauza faptului ca inca din tur si-au vazut visul aproape realizat, mentinerea in cel de al treilea esalon fotbalistic al tarii, jucatorii lui Dan Asandei nu au mai tratat toate meciurile cu aceeasi concentrare si astfel, in sezonul de primavara, formatia din Insuratei a avut evolutii oscilante.

In prima etapa a returului Viitorul Insuratei a obtinut o victorie clara la Bucuresti in partida cu "lanterna" seriei, Politehnica Timisoara, formatie care in iarna se intarise cu 15 jucatori.
Cu toate ca parea un meci foarte dificil pentru oaspeti, prin prisma
faptului ca Politehnica era o formatie avida de puncte si nu-si putea
permite nici un pas gresit, mai ales ca evolua pe teren propriu, Viitorul si-a usurat sarcina deoarece a reusit sa marcheze la capatul
primului sfert de ora. Anghelina a sutat puternic de la marginea
careului, portarul gazdelor a respins in fata si Vioreanu, pe faza, a
inscris ca la antrenament.
Dupa marcarea golului elevii lui Dan Asandei au ratat trei ocazii de
majorare a scorului prin Vicol, Stanciu, Anghelina. Totusi formatia din Insuratei a reusit sa se desprinda la doua goluri in minutul 29, prin Baicu, dupa o actiune personala a lui Mihaita Stoian.
In repriza a doua a intilnirii Dan Asandei a putut sa-i introduca in
teren si pe intirziatii Bratosin, Nicolae si Clim, plecati spre Bucuresti
cu o alta masina decit cea in care s-a aflat restul lotului astfel ca si aceasta parte a intilnirii a fost tot la discretia echipei vizitatoare. La trei minute dupa ce a intrat in teren, Bratosin l-a vazut iesit din poarta pe portarul Politehnicii si a trimis un lob perfect, majorind scorul la 0-3, iar sase minute mai tirziu, in urma unei actiuni colective tot el, de la sase m a stabilit scorul final, 0-4.

Primul dus rece pe teren propriu

In etapa a doua a returului, cu toate ca pornea ca favorita in partida cu Dunarea Calarasi, echipa lui Dan Asandei nu a mai avut aceeasi luciditate si eficacitate ca in partida de la Bucuresti si a pierdut la limita, pe teren propriu in fata acesteia.
A urmat o deplasare la Steaua II, in etapa a 20-a, soldata cu o infringere fara drept de apel. Formatia din Insuratei s-a trezit din letargie abia spre finalul meciului, prea tirziu insa pentru a mai putea sa marcheze macar golul de onoare.

Cosmin Dobre a marcat golul egalizator in derby-ul cu Dinamo II

Partida cu Dinamo II de la Insuratei nu a inceput sub cele mai bune auspicii pentru gazde deoarece la doar cinci minute de la start V. Musat a prins un sut de la 25 de metri si l-a invins pe Stoica.
Condusi inca din debutul partidei gazdele si-au revenit destul de greu si au amenintat poarta lui Matache abia in minutul 18, cind Vioreanu a sutat in zid si Bratosin a reluat imprecis de la marginea careului de 16 metri. Doua minute mai tirziu, Anghelina a destabilizat tot flancul sting dinamovist, a ajuns aproape de linia
portii si a expediat un sut centrare care a trecut razant cu
transversala. In ultimele sapte minute ale primei parti, Viitorul ar fi putut sa marcheze de trei ori insa nu a reusit decit golul egalizator. Pe post de servant, Vioreanu l-a gasit cu o pasa ideala in mijlocul careului dinamovist pe Dobre, iar golgeterul gazdelor nu l-a iertat pe Matache, min 31" 1-1.
Cu un om mai putin, deoarece Bratosin (min. 57) a primit direct cartonas rosu pentru un gest nesportiv, Viitorul a jucat de la egal la egal cu rivala sa si a reusit un rezultat de palmares, la capatul unui meci care s-a ridicat peste nivelul Ligii a III-a.

In etapa a 22-a elevii lui Dan Asandei au "savurat" lacrima lui Ovidiu

Formatia din Insuratei a reusit sa-si pastreze ritmul de joc si sa-si treaca in cont, in runda a 22-a, cel de al doilea succes in deplasare din retur, desi a fost condusa la pauza cu 1-0.
Daca in prima parte a intilnirii de la CS Ovidiu s-a jucat cu ocaziile, Viitorul a facut, in schimb, o a doua repriza de vis. Dupa o perioada
buna de joc, in care au asediat careul advers, oaspetii au obtinut o
lovitura de colt si, dupa o succesiune de suturi expediate de Stoian,
Dobre si Anghelina, la care portarul dobrogean a avut interventii
miraculoase, mingea a ajuns la Moroianu care, cu un sut plasat, a
reusit sa restabileasca egalitatea. Oaspetii nu s-au multumit cu jumatati de masura, au dominat teritorial si, cu opt minute inainte de final, Vioreanu a trimis o pasa in careul dobrogenilor, iar Stanciu a lobat mingea peste portarul gazdelor, aducindu-si formatia in avantaj, min. 82: 1-2.
Tot oaspetii au fost cei care au fortat si, in ultimul minut de joc,
Coman a profitat de o nesincronizare a fundasilor centrali adversi, a
patruns in careu si a marcat cel de-al treilea gol al formatiei sale.

A doua infringere pe teren propriu

Dupa victoria de la Ovidiu, formatia din Insuratei spera, ca dupa cele doua jocuri consecutive de pe teren propriu sa urce pe locul al
cincilea, numai ca pentru a-si indeplini obiectivul trebuia sa cistige
toate punctele puse in joc. Socoteala de acasa nu a coincis insa cu
cea de pe dreptunghiul verde al stadionului din Insuratei.
Callatis nu a venit doar in excursie si a reusit sa se razbune pentru
infringerea din tur. Clim a mai atenuat putin din efectele infringerii
insa in urma acestui esec formatia din Insuratei a cazut pe locul al
noualea in clasament.
Pe 13 aprilie, in cel de al doilea meci consecutiv pe teren propriu Viitorul a realizat scorul etapei, 5-2 cu Phoenix Ulmu. Cu Ionel Vioreanu la timona, gazdele au cistigat la scor in fata penultimei clasate dupa ce la pauza aveau doar un fragil avantaj, 1-0, un succes in urma caruia Viitorul a revenit pe locul al saptelea.
Golurile invingatorilor au fost marcate de M. Stoian, Coman, Baicu, Vioreanu si Dobre.

Au urmat doua infringeri la limita, cu 2-1

Partida de la Aurora Mangalia, din etapa a 25-a, a avut doua parti distincte, prima a apartinut gazdelor care au si reusit sa inscrie de doua ori, cea de a doua oaspetilor, insa Viitorul a marcat doar o singura data prin Coman in minutul 65, astfel ca Aurora si-a trecut in cont toate punctele.
Nici in jocul urmator, desi s-a derulat la Insuratei, trupa lui Dan Asandei nu s-a descurcat in fata echipelor dobrogene. Viitorul a condus cu 1-0 la pauza pe Farul II, in urma golului marcat de Mihaita Stoian inca din minutul 15 insa in repriza a doua Voiculet a realizat o dubla si constantenii au reusit sa se impuna cu 2-1 la Insuratei.