Viitorul Ianca a smuls un punct în prelungirile reprizei a doua

* echipa gazdă a fost condusă cu 1-0 de Sporting Liești * Rareș Băluță a restabilit egalitatea în primul minut de prelungire al reprizei a doua

Viitorul Ianca a încheiat la egalitate, 1-1, partida disputată sâmbăta trecută la Plopu, cu Sporting Liești, contând pentru etapa a 6-a a Ligii a III-a, însă echipa gazdă se poate considera norocoasă pentru că a reușit golul egalizator abia spre finalul partidei, mai precis în primul minut de prelungire al reprizei a doua. La Viitorul se resimte lipsa lui Laurențiu Iorga, un jucător de care echipa antrenată de Adrian Baldovin avea mare nevoie, în condițile în care aceasta mizează acum pe mulți jucători tineri, de perspectivă, dar care trebuie să fie dirijați în teren de un fotbalist experimentat.

A fost un meci cu puține ocazii clare de poartă. Abia în minutul 33, Costea a șutat pe spațiul porții, însă Mihai a reușit să rețină mingea. Viitorul a beneficiat de trei cornere consecutive însă fără a periclita poarta adversă.

Echipa gazdă putea deschide scorul în minutul 41, când Ciucureanu l-a lansat în adâncime pe Chivu, însă Vădeanu a ieșit în afara careului și a respins mingea cu capul, aceasta a ajuns la Iordache, însă fundașul dreapta a trimis-o pe lăngă poarta goală. Trei minute mai târziu, Viitorul a mai avut o mare șansă de gol. Iordache a centrat din corner însă Marius Coman a trimis mingea cu capul, din șase metri, peste poartă.

În minutul 50, Viitorul a mai avut o ocazie de a înscrie prin Băluță, însă a ratat de la 8 metri. Sporting Liești a deschis scorul în minutul 73, prin Alexandru Stan. Oaspeții puteau să-și dubleze avantajul cu patru minute înainte de finalul jocului, dar Costea a deviat mingea pe lângă poartă. Partida s-a încheiat totuși cu un rezultat echitabil, pentru că în minutul 91 Rareș Ciochină a egalat, 1-1.

Viitorul Ianca: Mihai - Iordache, Popa (min. 81: Ursu), Moroianu, Coteț - Postolea, Chivu, Băluță (min. 58: M. Dima) - Petrache (min. 81: R. Ciochină), M. Coman (min. 58: Șoptică), Ciucureanu.