Viitorul Ianca iernează pe primul loc în Liga a IV-a

• ACSC Cazasu a pierdut la Însurăţei, la ultima fază a meciului şi a părăsit podiumul • formaţia Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat surprinzător la Voinţa Şuţeşti • Viorel Gheorghe şi Vali Durbacă au fost golgeterii rundei

Etapa a 16-a, ultima care s-a mai disputat în acest an în Liga a IV-a, s-a încheiat cu două mari surprize: Viitorul Însurăţei a dat-o jos de pe podium pe ACSC Cazasu, iar Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat cu 1-0, pe terenul uneia dintre formaţiile cu pretenţii la podium în acest sezon competiţional, Voinţa Şuţeşti.

Meciul de la Însurăţei s-a ridicat la statului de derby, a avut multe situaţii de poartă, răsturnări de scor şi un final cu happy-end pentru echipa gazdă. Ionuţ Matei a adus-o în avantaj în minutul 13 pe ACSC Cazasu însă Viitorul a replicat imediat şi după doar două minute Viorel Gheorghe a restabilit egalitatea. Cu toate că au mai fost ocazii de o parte şi de alta, până la pauză tabela de marcaj nu s-a mai modificat. Viitorul Însurăţei a preluat conducerea în minutul 62, după ce Viorel Gheorghe a reuşit “dubla”, însă bucuria gazdelor a durat doar cinci minute deoarece ACSC Cazasu a egalat prin Avramescu. Partida se îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă la ultima fază Viorel Gheorghe a reuşit hat trick-ul şi Viitorul Însurăţei s-a impus cu 3-2, un succes care a scos-o pe ACSC Cazasu de pe podium. Pandurii Tudor Vladimirescu a reuşit, de asemenea, să câştige cu 1-0 la Voinţa Şuţeşti şi să producă cea de a doua mare surpriză a acestei runde.

Conform aşteptărilor Viitorul Ianca a câştigat cu 5-0 pe Municipal partida cu satelitul Daciei Unirea, CS Făurei s-a impus cu 4-0 la Gloria Movila Miresii, iar Voinţa Vişani a dispus cu 4-2, pe teren propriu, de Dunărea Tichileşti.

După etapa a 16-a lider este Viitorul Ianca 39 puncte, pe locul al doilea se află CS Făurei 36 puncte, iar pe al treilea Voinţa Vişani 35 puncte.