Viitorul Ianca este în grafic

* formația pregătită de Victor Olenic a câștigat cu 3-1 meciul cu Sporting Liești * a bifat, astfel, al doilea succes din 2022

Viitorul Ianca este echipa momentului în Seria a II-a a Ligii a III-a. Formația pregătită de Victor Olenic le-a spulberat șansele de a ajunge în play-off atât celor de la CSM Rm. Sărat cât și celor de la Sporting Liești. Sâmbăta trecută, Viitorul Ianca s-a impus cu 3-1 în partida de la Plopu cu Sporting Liești, însă scorul putea fi mult mai mare în favoarea formației gazdă.

“Nu a fost un meci atât de greu pe cât ne așteptam. Ne-am impus cu 3-1, însă scorul adevărat trebuia să fie 5-1 sau 6-1. Ne-am propus săștigăm cele trei meciuri rămase de disputat din retur, 90% suntem în grafic. Mă bucur că am avut continuitate în rezultate”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al Viitorului Ianca.

Băluță a irosit o mare ocazie de gol. Acesta a rămas singur cu Brăneț, însă nu l-a putut învinge pe portarul oaspeților.

Viitorul a controlat jocul și, conform ostilităților din teren, în minutul 42 a deschis scorul. Dima a centrat din lovitură liberă, iar Bârlădeanu a deviat mingea în propria poartă. Formația din Ianca a ieșit de la cabine cu dorința de a tranșa partida în favoarea sa și, în minutul 69, și-a dublat avantajul. Rareș Băluță a rămas singur cu Brăneț iar de data aceasta l-a învins, cu un șut plasat, de la 8 metri. Viitorul a continuat să atace și, în minutul 75, a dus scorul la 3-0, grație golului înscris de Marius Coman, după o pasă primită de la Ciucureanu.

În partea a doua a întâlnirii, Marius Coman, Costin Ciucureanu, Rareș Cristea și Alin Radu și-au trecut numele pe lista ratărilor.

În minutul 90, Sporting Liești a marcat golul de onoare prin Voicu, iar partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea Viitorului Ianca.

Viitorul Ianca: Sandu (min. 31: A. Mihai) – Iordache, Preda, Stănciulescu, Coteț – Popa, Dima, L. Iorga (min. 81: A. Radu) – Băluță, M. Coman (min. 81: R. Cristea), A. Crăciun (min. 71: Ciucureanu).