Viitorul Ianca are 2 puncte avans faţă de ACSC Cazasu, după runda a 15-a

• satelitul Daciei Unirea a condus cu 3-2 la pauză în deplasarea de la Tichileşti • Voinţa Vişani, singura echipă care a câştigat în deplasare

Etapa a 15-a a Ligii a IV-a a fost una în care echipele care au evoluat pe teren propriu s-au impus în patru partide şi doar o singură formaţie, Voinţa Vişani, a reuşit să plece cu toate punctele din deplasarea de la Tudor Vladimirescu. Conform aşteptărilor Voinţa Vişani a câştigat la scor de neprezentare la Pandurii Tudor Vladimirescu. Alin Radu, cu o “dublă”, şi Sorin Butiseacă au semnat reuşitele echipei din Vişani, care, după acest succes se menţine la doar un punct de podium. Cel mai spectaculos meci a fost cel dintre Dunărea Tichileşti şi Dacia Unirea II Brăila. Satelitul Daciei Unirea a condus cu 3-2 la pauză, însă echipa gazdă a întors rezultatul în favoarea ei în repriza a doua. Asta, în condiţiile în care la Dacia Unirea II Brăila evoluează jucători de vârsta junioratului. Fără Marian Samuilă, plecat la un turneu cu echipa de juniori pe care o antrenează, ACSC Cazasu a realizat scorul etapei, 6-1, în partida cu Gloria Movila Miresii. Ionel Bratosin a deschis scorul în minutul 12, iar până la pauză pentru gazde au mai înscris Licitonschi şi Matei. În partea a doua ACSC Cazasu a marcat tot de trei ori prin Banciu Cotigă şi Piaşu, iar golul de onoare al oaspeţilor a fost înscris de Vlad, în minutul 90. Echipa de pe primul loc, Viitorul Ianca, pentru care Cosmin Necoară a realizat “dubla”, a câştigat cu 3-0 partida de pe stadionul Ştefan Vrăbioru cu Viitorul Însurăţei, iar CS Făurei a dispus cu 1-0 de Voinţa Şuţeşti.

După etapa a 15-a pe primul loc se află Viitorul Ianca 36 puncte, poziţia a doua este deţinută de ACSC Cazasu 34 puncte, iar a treia de CS Făurei 33 puncte. Cu doar un punct mai puţin decât echipa din Făurei, Voinţa Vişani ocupă locul al patrulea.