Viitorul Ianca învinsă cu 4-2, în deplasare, de Sporting Liești

* Laurențiu Iorga și Marius Coman au marcat golurile echipei din Ianca

Viitorul Ianca a făcut un joc bun la Sporting Liești, și-a creat ocazii de gol, dar pe multe dintre acestea le-a ratat, a gafat în apărare și a pierdut cu 4-2. Viitorul a beneficiat de o lovitură liberă chiar în minutul al doilea, însă Necoară a trimis mingea peste transversală. Echipa din Ianca a mai beneficiat de un corner două minute mai târziu dar și această fază a rămas fără rezultat pe tabela de mrcaj.

Sporting Liești a deschis scorul în minutul 7 prin Dănuț Munchiu care a profitat de o minge respinsă neglijent, în față, de portarul formației vizitatoare.

Viitorul a mai replicat în minutul 14 printr-o acțiune colectivă la capătul căreia Marius Dima a trimis mingea pe lângă poartă. Formația din Ianca a continuat să domine mijlocul terenului, și-a mai creat câteva situații de poartă, dar nu a reușit să egaleze. Insistența în atac a echipei oaspete s-a concretizat totuși în minutul 32 când Laurențiu Iorga a trimis un lob peste portarul formației gazdă și a restabilit egalitatea, 1-1. Sporting Liești a dominat finalul de repriză și la ultima fază a reușit să revină în avantaj, 2-1, după reușita lui Călin.

În minutul 58 Andrei Mihu a marcat cel mai frumos gol al meciului și Sporting s-a distanțat la două goluri, 3-1, de adversara sa. Echipa gazdă a mai înscris și în minutul 67 prin Adrian Grigoraș, iar la 4-1 se putea considera deja învingătoare.

Viitorul Ianca a redus din diferență prin Marius Coman, după o centrare a lui Coteț în minutul 73.

În urma acestei înfrângeri, cu doar 9 puncte acumulate, Viitorul Ianca se află pe locul al 7-lea în clasamentul Seriei a II-a.

Viitorul Ianca: Mihai (min. 20: Stroe) - Bădilaș, Necoară, Preda, Coteț - Dima, Irimia, Postolea – L. Iorga, Sava, M. Coman. În repriza a doua la Viitorul au mai jucat Băluță și Cristea.