Viitorul Galbenu a cistigat derby-ul cu Victoria Traian

Asa cum era de asteptat, meciul de la Traian in care s-au intilnit fosta lidera a clasamentului, Victoria Traian si revelatia campionatului actual, Viitorul Galbenu, s-a ridicat la nivelul unui meci derby.
Formatia gazda a dominat inceputul de meci si in minutul 14 Micu a reusit sa inscrie, tot el marcind pentru 2-0, trei minute mai tirziu si spectatorii incepeau sa spere ca Bandarica et company va obtine un succes categoric. Victoria Traian s-a crezut deja cu sacii in car, a lasat garda jos si pina la pauza oaspetii au redus din diferenta in urma unui gol reusit de Andrei in minutul 25. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa vizitatoare, astfel ca repriza a doua a fost la discretia echipei din Galbenu. Oaspetii au egalat la patru minute de la reluare prin Serban Feraru si pina la finalul meciului au mai perforat poarta gazdelor de doua ori, autori fiind aceiasi jucatori, Andrei si Feraru. In urma acestui esec, Victoria Traian nu mai are nici macar sanse teoretice la locul intii, ba mai mult, la primul pas gresit poate pierde si locul al treilea deoarece Viitorul Galbenu, ocupanta locului al patrulea se afla la doar un punct in spatele sau.
Avintul Ciresu a fost cea de-a doua formatie care s-a impus in deplasare in aceasta runda, 5-0 pe terenul "lanternei" Vointa Visani.
FC Steaua a mai bifat un succes, 3-1 pe teren propriu in fata echipei Victoria Cazasu. Elevii lui Catalin Teodor au controlat jocul din primul pina in ultimul minut de joc, dar pentru ca s-au jucat cu ocaziile, au cistigat la doar doua goluri diferenta. Alexandru Cotiga de doua ori si Martinescu au semnat golurile invingatorilor, in timp ce pentru oaspeti a inscris in minutul 30, A. Popescu.
CS Faurei s-a impus la scor de forfait in disputa cu Victoria Dedulesti, toate golurile gazdelor fiind marcate de Tudorache, iar la Viziru, Tractorul a cistigat la limita, 2-1 disputa cu Vointa Gaiseanca.
Oaspetii au condus cu 1-0, in urma reusitei lui Bordei (min. 38) insa pina la pauza Iacob a restabilit egalitatea. In repriza secunda s-a jucat deschis, au fost multe ratari de o parte si de cealalta, victoiria gazdelor venind abia cu patru minute inainte de finalul meciului gratie reusitei lui Spartacus.
Avintul Chiscani si CF Braila au cistigat cu 3-0 la masa verde, deoarece adversarele lor, Petrolul Braila si Viitorul Ianca, nu s-au prezentat la joc.

Spicul Zavoaia - Steaua Satuc

Partidele Stanriz Stancuta - Vointa Baraganu si Vointa Faurei Sat - Comagrim Dudesti se vor disputa pe 26 aprilie, respectiv 3 mai.