Viitorul Șuțești smulge primul punct liderului, Victoria Traian

* Voința Vișani a câștigat cu 9-1 partida cu ACSC Cazasu * Georgel Pungă a fost golgeterul rundei

Runda a 16-a a Ligii a IV-a a adus și prima surpriză. Liderul, Victoria Traian, a fost ținută în șah de Viitorul Șuțești. Derby-ul de la Șuțești a fost pe ansamblu destul de echilibrat însă echipa care a pierdut 2 puncte a fost Victoria Traian, care a irosit ocazii mari de gol.

Liderul a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 24, când Șerbănescu a șutat din careu dar portarul Cătălin Constandache, aflat  în zi excelentă, a parat mingea. Cel mai periculos atacant al Victoriei Traian din acest meci, Șerbănescu, a centrat de pe dreapta iar Antohi a trimis mingea, cu capul, în plasă, astfel că din minutul 37 liderul conducea cu 1-0. Echipa vizitatoare putea să-și dubleze avantajul în minutul 44, însă Constandache a avut din nou o paradă salvatoare în fața lui Șerbănescu. În primul minut al părții secunde, Șerbănescu a centrat în fața porții dar Antohi, cu latul, a trimis mingea pe lângă poartă. Prima mare ocazie a echipei gazdă s-a consemnat abia în minutul 52, când Ionuț Huțu a șutat violent însă bara l-a salvat pe portarul Tudor. Un minut mai târziu, pe contraatac, Chivu a ratat dintr-o poziție ideală.

Momentul psihologic al derby-ului s-a consumat în minutul 65, când fundașul central al Victoriei Traian, Dobrin, a fost eliminat. Chiar și în inferioritate numerică echipa oaspete putea să marcheze în minutul 68, însă din nou Constandache a reușit săștige duelul unu la unu cu Șerbănescu. Viitorul Șuțești putea restabili egalitatea în minutul 87. Grozea a șutat din lovitură liberă dar Tudor a parat mingea. Echipa gazdă a forțat pe finalul meciului șI, în cel de-al doilea minut de prelungire al părții secunde, a obținut un penalty, pe care l-a transformat Ionuț Matei, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Voința Vișani a realizat scorul etapei, 9-1, în partida de pe teren propriu cu ACSC Cazasu. Golgeterul rundei a fost Georgel Pungă, cu patru reușite.

Daous Dava Brăila a câștigat cu 3-0 la masa verde partida cu Dacia Bertești care s-a retras din campionat în această iarnă.

Podiumul este ocupat în ordine de Victoria Traian 34 puncte, Viitorul Șuțești 26 puncte, Voința Vișani 22 puncte.