Victorii pe linie pentru handbalistele de la LPS Brăila

Handbalistele brăilene junioare II de la grupa profesorului Eugen Jelesneac au câştigat la trei goluri diferenţă, 23-20, partida susţinută în deplasare, în compania echipei aflate pe poziţia a patra în grupa B, United Galaţi. Meciul a fost controlat în cea mai mare parte a sa de formaţia brăileană. LPS Brăila s-a desprins la trei lungimi, gazdele au avut o tresărire de orgoliu la mijlocul reprizei, însă după primul act formaţia vizitatoare avea un avans de trei goluri, 12-9. Egalată la 14-14, formaţia lui Eugen Jelesneac s-a desprins din nou la 18-15, însă gălăţencele au reuşit să egaleze cu cinci minute înainte de finalul jocului. Finalul meciului s-a jucat pe contre, însă portarul Ana Maria Micu şi jucătoarele de câmp Iasmina Ichim - cea care a fost şi principala realizatoare a formaţiei vizitatoare -, şi Mirabela Coteţ au tranşat partida în favoarea echipei brăilene. LPS Brăila s-a impus cu 23-20 şi ocupă locul al doilea în grupa B. La Galaţi, pentru LPS Brăila au marcat Ichim 8 goluri, Oprea 5, Popa 5, Vrabie 4, Coteţ 1.
Duminică dimineaţă, handbalistele junioare III de la LPS Brăila au câştigat la scor, 23-6, partida cu penultima clasată, CSS Galaţi. Handbalistele pregătite de profesorul Cristian Preda au condus cu 13-0 în minutul 20, iar la pauză au avut un avans de 14 goluri, 16-2. Brăilencele şi-au dominat adversarele la fel de clar şi în actul secund şi s-au impus cu 23-6, victorie care le menţine pe locul al treilea în clasamentul grupei C. În etapa a 7-a, LPS Brăila va evolua la ocupanta locului al cincilea, CSS Constanţa.
Pentru LPS Brăila au marcat Bunea 7 goluri, Popa 4, Sava 3, Coteţ 3, Gaşpar 2, Conţu 2, Boală 1, Cazan 1, Popa.