Victorii la limită pentru liderii din Liga a V-a

• FC Urleasca a condus cu 3-0, dar s-a impus, in extremis, în prelungiri, cu 4-3 • Cristian Pascu a înscris golul victoriei pentru formaţia din Urleasca • Viitorul Galbenu a câştigat în urma unui gol marcat de M. Feraru în minutul 89 • în ambele serii lupta pentru podium rămâne deschisă

În etapa a 16-a a Ligii a V-a liderii celor două serii au obţinut victorii la limită.

FC Urleasca a trecut cu 4-3 de Victoria 2 Cazasu după ce în minutul 69 trupa patronată de Adrian Spătaru conducea cu 3-0, graţie golurilor marcate de Pascu (min. 34) din penalty, Spătaru (min. 37) şi Vrânceanu (min. 56). Cu un jucător mai puţin, Ovidiu Roşca fiind eliminat de pe teren în minutul 34, Victoria Cazasu a profitat de relaxarea prematură a gazdelor şi a reuşit să restabilească egalitatea după golurile marcate de Popa (min. 69), Cîşu (min. 78) şi Bujoiu (min. 81). FC Urleasca a continuată să se joace cu oacaziile, a irosit trei situaţii de unu la unu cu portarul advers, iar în primul minut de prelungire al reprizei a doua, Pascu a înscris golul de trei puncte pentru liderul Seriei I. Viitorul Galbenu a câştigat cu 3-2 partida cu Voinţa Făurei Sat, graţie unui gol înscris de Marius Feraru în penultimul minut de joc al părţii secunde. Viitorul Cireşu, pentru care fraţii Popa au marcat de trei ori, a realizat scorul etapei, 6-0, în partida de pe teren propriu cu Spicul Zăvoaia. Şi celelalte formaţii de pe podium au obţinut victorii în această rundă.

Lider în Seria I este FC Urleasca 39 puncte, pe locul al doilea se află Tricolorul Lanurile 35 puncte iar pe al treilea Dinamic Unirea, 31 puncte. În Seria a II-a pe primul loc se menţine Viitorul Galbenu cu 36 de puncte, locul al doilea este deţinut de Voinţa Plopu 34 puncte iar pe al treilea şi al patrulea, cu acelaşi număr de puncte, 30, se află Voinţa Bărăganul şi Viitorul Cireşu, ordinea fiind stabilită pe criteriul golaverajului.