Victorie in ultimul joc de pe teren propriu

Cu obiectivele realizate in acest sezon, cele doua formatii au facut un spectacol frumos pe Stadionul Municipal.
Brailenii au deschis scorul inca din primul minut de joc, prin Cosmin Dobre, care a trimis mingea sub bara transversala a portii oaspetilor, dupa o centrare foarte buna a lui Balaban.
A urmat apoi replica FCM-ului care, intr-un interval de trei minute, a trecut in doua rinduri pe linga egalare. In minutul 6, Huiban a ramas singur cu Mitrea, insa portarul brailean a reusit sa se descurce onorabil, iar dupa alte trei minute a fost rindul lui Braescu sa-si incerce norocul, insa Mitrea a avut din nou o interventie foarte buna.
In timp ce oaspetii au ratat, elevii lui Vasile Darie au punctat pentru 2-0. Plesa l-a lansat in adincime pe Lupu, iar fostul petrolist a intrat in careu si, din alergare, a sutat la coltul lung, fara sperante pentru portarul Bacaului.
Cele doua virfuri brailene au colaborat foarte bine in minutul 32, cind Dobre i-a pasat, in fata portii, lui Alex Neta, iar acesta a reluat mingea in plasa si partida era deja jucata.
Bacaoanii au mai irosit o ocazie de a reduce din diferenta, cu sapte minute inainte de finalul primei reprize, prin Botezatu, care a reluat destul de periculos mingea spre poarta braileana insa Mitrea, atent, a inlaturat si de aceasta data pericolul.

Oaspetii au iesit motivati de la cabine si la cinci minute de la reluare, Borza a reusit sa reduca din diferenta. Dupa numai cinci minute FCM-ul ar fi putut relansa partida, daca Mitrea nu scotea, cu un ultim efort, mingea de sub bara transversala a portii sale, dupa un sut al lui Botezatu.
Partida s-a derulat apoi mai mult la mijlocul terenului. Gazdele au combinat mai mult si au cautat sa gaseasca culoare in defensiva adversa in timp ce oaspetii au mizat, de cite ori au putut, pe cartea contraatacului.
Pina la finalul meciului s-a mai consemnat o mare ocazie de gol si ea a apartinut tot gazdelor. La una din incursiunile sale in careul advers, Balaban a sutat in bara transversala a portii oaspetilor.
CF Braila a realizat un joc bun de aceasta data, a marcat de trei ori, dar s-a descurcat foarte bine si in faza defensiva. Daca ar fi evoluat la fel de sigur si in partida cu Politehnica II Iasi, elevii lui Darie ar fi avut acum cu doua puncte mai mult.

CF Braila: Mitrea - Bosoi, V. Nicolae, Necoara, Rotaru - Pascu (min. 90: St. Mitrea), Plesa (min. 90: Moroianu), Balaban, Lupu - Dobre (min. 75: Mindroasa), Neta (min. 63: Coman).