Fotbal Liga a V-a

Victorie importantă pentru Viitorul Cireşu la Jirlău

• cu un hat trick, Mihai Popa a fost jucătorul partidei • Tricolorul Lanurile a fost egalată în prelungiri • FC Urleasca a câştigat la “masa verde”

În weekend-ul abia încheiat, în Liga a V-a la fotbal nu s-au înregistrat surprize, favoritele au obţinut victorii, iar în Seria I, în două meciuri rezultatele au fost stabilite la “masa verde”. FC Urleasca s-a deplasat la Olimpia Cazasu, însă partida nu s-a disputat deoarece echipa gazdă nu a asigurat asistenţa medicală, astfel că lidera grupei a câştigat fără să joace. Şi Siretul Vădeni şi-a trecut în cont o nouă victorie şi s-a apropiat la un singur punct de ocupanta locului al doilea în clasament. Tricolorul Lanurile a condus cu 3-1 până în minutul 91 în deplasarea de la Voinţa Bărăganul, însă în minutele de prelungire echipa gazdă a reuşit să smulgă, in extremis, un punct şi să se menţină pe poziţia a doua în clasament. Cele mai multe meciuri spectaculoase au fost în Seria a III-a. Pe stadionul Ştefan Vrăbioru din Ianca, Viitorul 2 Ianca a condus cu 3-0 la pauză şi partida părea jucată numai că în repriza a doua Voinţa Găiseanca a înscris de patru ori şi a întors soarta meciului în favoarea sa. Un meci spectaculos, cu nouă goluri, care mai de care mai frumos, a avut loc la Jirlău, acolo unde lidera, Viitorul Cireşu, pentru care Mihai Popa a marcat un hat trick, s-a impus cu 6-3 şi îşi păstrează avansul de cinci puncte faţă de a doua clasată, Voinţa Găiseanca.

Ordinea primelor clasate în play-off: Seria I: 1 FC Urleasca 48 puncte, 2 Victoria 2 Traian 38, Siretul Vădeni 37; Seria a II-a: 1 Tricolorul Lanurile 38 puncte, 2 Voinţa Bărăganul 32, Dunărea Gropeni 29; Seria a III-a: 1 Viitorul Cireşu 42 puncte, 2 Voinţa Găiseanca 37, 3 Viitorul 2 Ianca 30.