Victorie en fanfare pentru HC Dunărea, 25-15, cu Măgura Cisnădie

• prin jocul prestat, echipa brăileană a arătat că o calificare în cupele europene poate fi realizată • apărarea a fost punctul forte, iar în faza de atac totul a mers șnur

HC Dunărea a câștigat en fanfare meciul cu Măgura Cisnădie, 25-15, după ce în repriza secundă a avut și 11 goluri avantaj și se poate spune că încet, încet, se vede amprenta antrenorului Costică Buceschi pe jocul echipei brăilene. Este poate prima dată când HC Dunărea a arătat ca o echipă de cupele europene iar brăilenii care vin meci de meci în Polivalentă pot spera și la o calificare la nivel european a formației favorite.

Echipa antrenată de Costică Buceschi și Cristian Preda a deschis scorul prin Udriștoiu și tot aceasta a marcat pentru 2-1 în minutul 3. A fost 2-2 în minutul 4, iar din acest moment HC Dunărea a condus ostilitățile în teren și pe tabelă. Alexandra Severin a înscris de trei ori la rând și echipa gazdă s-a distanțat la trei lungimi, 5-2, în minutul 7. Cu o apărare exactă, cu poarta “închisă” de Elena Șerban, aflată la cea mai bună evoluție din acest sezon, și cu un atac eficient HC, Dunărea a condus la șapte goluri în minutul 27, 13-6. La pauză scorul a fost 13-8 pentru echipa gazdă.

În repriza a doua, gruparea de la Dunăre a evoluat la un nivel și mai ridicat în ambele faze, iar tabela a consemnat acest lucru, echipa gazdă a avut un avantaj de 10 goluri, 21-11, în minutul 48, dar cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 50, 22-11.

Finalul partidei a fost la discreția echipei brăilene iar scorul final, 25-15, reflectă acest lucru.

Pentru HC Dunărea au marcat: Udriștioiu 4 goluri, Liscevic 4, Gonzalez 4, Da Rocha 4, Severin 3,  Balog 3, Sazdovska 2,  Araujo 1.

Declarații după meci

“A fost un meci greu deși scorul nu arată acest lucru. A fost un joc dificil pentru că Măgura Cisnădie este o echipă bună, a evoluat în cupele europene sezonul acesta, are jucătoare experimentate. Astăzi am jucat foarte bine în apărare, lucrul acesta ne-a ajutat, am reușit să luptăm, să punem presiune pe adversare în atac, am reușit să dăm câteva goluri ușoare. Mă bucur că am reușit să dau minute tuturor jucătoarelor și rezultatul mă mulțumește. Pentru noi urmează o deplasare foarte grea la Zalău, o echipă care are nevoie de puncte. Știu foarte bine că se vor bate pentru un rezultat bun. Zalăul este o echipă care joacă foarte bine acasă. Sperăm să recuperăm din jucătoarele pe care le avem accidentate, Kanaval și Shmeltzer, și la Zalău să avem cea mai buna echipă, pentru că ne dorim din tot sufletul săștigăm”, a declarat antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

“A fost un meci intens, am muncit foarte mult, am avut o apărare foarte bună care a făcut diferența. Suntem foarte bucuroase și sper să o ținem tot așa. Ne așteptam să fie un meci dificil, pentru că toate adversarele încearcă să scoată puncte, dar tribuna a fost alături de noi, ne-a purtat spre victorie, ceea ce ne bucură enorm. Urmează meciul cu Zalăul și cu siguranță o victorie”, a spus cu acest prilej Alexandra Severin.