Victoria Traian a preluat sefia clasamentului

Asa cum se anticipa etapa a saptea a fost una cu partide pe muchie de cutit, echilibrate si totodata spectaculoase.
Lidera a condus cu 2-0 la pauza, gratie reusitelor lui Costin Dobrin (min. 6) si Spirea (min. 30) insa partea secunda a fost dominata de formatia vizitatoare. Durbaca a redus din diferenta in minutul 50, iar Bogdan a reusit sa restabileasca egalitatea in ultimul minut de joc al meciului. Cu acelasi scor s-a incheiat si derby-ul de la Cazasu, numai ca acolo, la pauza, au condus oaspetii cu 2-1. Stanel Ion a deschis scorul in minutul17, iar Marius Iorga l-a invins pentru a doua oara pe portarul gazdelor in minutul 33. Cu toate ca FC Steaua a dominat tactic si teritorial jocul pina la pauza gazdele au reusit sa reduca din diferenta in urma unui gol marcat de Lucian Balcan dupa o gafa monumentala a portarului oaspetilor, Marius Serbu. In repriza a doua s-a jucat alert, pe contre si fiecare dintre cele doua combatante ar fi putut obtine victoria. FC Steaua a ratat trei mari situatii de a se desprinde decisiv prin Iorga (min. 49, 75) si Lupascu, dar si golgeterul gazdelor Viorel Basno a avut citeva bune oportunitati de a inscrie. Partida s-a incheiat totusi nedecis, 2-2, golul egalizator fiind inscris de Viorel Basno in minutul 77.
Echipa care a profitat in urma celor doua remize a fost Victoria Traian. Bandarica et compani au avut noroc deoarece gazdele au ratat un penalty in prima repriza si la pauza oaspetii aveau un avantaj minim dupa reusita din minutul 14 a lui Dorian Nistor. Viitorul Galbenu a reusit sa egaleze in minutul 58 prin Valentin Jercan insa gazdele nu au reusit sa gestioneze rezultatul si Ionut Serban a marcat din nou in minutul 75 si prin acest succes Victoria Traian a urcat pentru prima data in fotoliul de lidera.

Avintul Ciresu a realizat scorul etapei

Simbata trecuta Avintul Ciresu a realizat doua performante, prima victorie din actualul sezon si scorul rundei. Sorin Butiseaca a reusit un hat trick, celelalte goluri ale invingatorilor fiind marcate de G. Calatoaie (min. 29), Popa (min. 42, 60) si Stanescu (min. 63). Pentru oaspeti au inscris Catalin Butiseaca (min. 48) si Turiac (min. 80).
O victorie confortabila a obtinut si echipa pregatita de Viorel Ciucasu, Viitorul Ianca, 4-1 in disputa de pe teren propriu cu SC Adevarat. Toate golurile s-au marcat insa in repriza secunda. Cristi Irimia a deschis scorul in minutul 51 iar Lupsa (min. 72) a marcat pentru 2-0. SC Adevarat a reusit sa reduca din diferenta dupa doar doua minute prin Sorin Ivan si partida parea relansata numai ca gazdele au fortat si pina la finalul jocului au mai inscris de doua ori prin Enache (min. 82) si Negoita (min. 89).
Ionel Bratosin si Madalin Vasii au fost autorii cele doua goluri prin care Vointa Gaiseanca s-a impus in disputa cu Tractorul Viziru, iar Victoria Dedulesti a cistigat cu 2-1 disputa cu CS Faurei. Pentru gazde au inscris Costel Soare si Vizireanu, iar pentru echipa vizitatoare Barus.

Unirea Gradistea - FC Urleasca 4-3
Pe primul loc se afla Unirea Tricolor Scortaru Vechi 18 puncte, urmata de Infratirea Gemenele 16 puncte si Dunarea Tichilesti 16 puncte.

Stanriz Stancuta - Recolta Ciocile 4-1
AS Jirlau se mentine pe prima pozitie avind 18 puncte la fel ca si AS Bordei Verde aceasta din urma are insa un golaveraj inferior. Pe locul al treilea se afla Vointa Plopu cu 16 puncte.