Victoria Dedulesti este performera etapei intermediare de miercuri

Singura surpriza a rundei s-a consemnat la Dedulesti, acolo unde Victoria din localitate a cistigat cu 3-1 disputa cu lidera autoritara a clasamentului, FC Steaua. Dupa ce a cistigat partida de la Traian cu Bandarica et company, formatia pregatita de Florin Hanu, Victoria Dedulesti, s-a impus si in fata stelistilor. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 5 prin Vizireanu, insa oaspetii au revenit si dupa ce Cornel Basno a trimis mingea in bara, la un contraatac pe traseul Coman, Cotiga, Gologan ultimul a restabilit egalitatea.
Formatia din Dedulesti a jucat foarte bine in repriza a doua si a reusit sa mai inscrie de doua ori prin Barbieru (min. 53) si Buzea (min. 58). A fost o repriza cu foarte multe ocazii de o parte si de alta, care a placut celor in jur de 50 de spectatori prezenti la terenul de joc si care au dat dovada de un fair play desavirsit.
Cea de-a doua victorie a gazdelor, in aceasta runda, a apartinut echipei Viitorul Galbenu, formatie care s-a impus cu 5-1 in fata uneia dintre echipele care in tur a cochetat cu sferele inalte ale clasamentului, Victoria Traian.

CS Faurei a urcat pe podium

In celelalte partide s-au consemnat rezultate scontate.
Victoria Traian s-a impus cu 4-2 la Vointa Gaiseanca, intr-un joc in care Grozea a deschis scorul in minutul 7 pentru invingatori, iar Apostu a reusit un hat trick, in timp ce pentru gazde a marcat Vasii, in minutele 60 si 90^1.
Si CS Faurei a cistigat la Visani cu 5--0, gratie golurilor inscrise de Barus (min. 17, 33), Moise (min. 62, 76) si Mita (min. 90), iar Avintul Chiscani s-a impus cu 2-0 la Ciresu in urma reusitelor lui V. Durbaca (min. 7) si I. Durbaca (min. 43).
Viitorul Ianca a cistigat la masa verde deoarece Petrolul nu s-a prezentat la jocul de pe teren propriu, iar in amicalul de la Viziru, Tractorul a spulberat cu 5-1 pe CF Braila.
Pentru formatia pregatita de Gica Bacanu au marcat Spartacus de patru ori si Cataros, iar pentru braileni, Virgil Ion.
In urma acestor rezultate, pe primul loc se afla FC Steaua Braila cu 46 de puncte, urmata de Victoria Traian 39 puncte si CS Faurei 37 puncte.

Viitorul Ianca - Victoria Dedulesti, cel mai interesant joc al rundei a 24-a

In etapa care va avea loc astazi nu mai sint partide derby, ci doar meciuri in care favorite sint formatiile gazda. O exceptie ar putea fi jocul de la Ianca, unde se vor intilni Viitorul din localitate si performera ultimelor doua etape, Victoria Dedulesti.
Victoria Traian nu are cum sa piarda pe teren propriu disputa cu Avintul Ciresu, asa cum nici CS Faurei nu se poate impiedica de Tractorul Viziru.
Dupa dusul rece de la Dedulesti stelistii trebuie sa invinga penultima clasata, succes care le-ar garanta si matematic locul la meciul de baraj pentru promovarea in Liga a III-a.