Vicecampioana a câştigat la pas disputa cu brăilencele

După un meci foarte bun făcut în compania campioanei Oltchim la Brăila, HC Dunărea a avut o prestaţie slabă pe terenul vicecampioanei, "U" Jolidon şi a pierdut la patru goluri, 28-32, după o partidă controlată de clujence.
Punctele forte din partida cu Oltchim, portarii şi Alina Horjea, nu au mai dat aceeaşi încredere colegelor pentru că din 46 de aruncări ale clujencelor, Vasile şi Voicu au parat doar 15, iar interul revenit la formaţia brăileană a marcat doar 3 goluri din 7 încercări.
Însă cea mai slabă jucătoare a formaţiei de la Dunăre a fost Brot, care, în afară de faptul că a ratat câteva situaţii simple pe semicerc le-a făcut multe cadouri gazdelor, mingi cedate cu mare uşurinţă de care Mihaela Senocico şi Tivadar au profitat de fiecare dată.
HC Dunărea a contat în joc doar în primele 17 minute ale meciului, perioadă în care brăilencele au condus cu două goluri, 2-0, 5-3 şi 6-4.
Senocico şi Tivadar au marcat şi au restabilit egalitatea la capătul primului sfert de oră, însă golul Alinei Horjea le aducea din nou pe brăilence în avantaj. A fost ultima dată în care tabela a consemnat un avantaj al formaţiei vizitatoare pentru că, după o perioadă bună, gazdele s-au desprins la patru lungimi, ba chiar la cinci, 14-9 (min. 27) şi 15-10 (min. 29), însă ultimul gol al reprizei a aparţinut Anastasiei Lobach.

Pauza nu a schimbat nimic în evoluţia brăilencelor

În partea secundă, antrenorii Ioan Băban şi Cristian Preda au făcut mai multe schimbări în formaţia brăileană, însă tot "U" Jolidon a fost echipa care a continuat să conducă ostilităţile în teren şi pe tabelă.
Gazdele s-au distanţat din ce în ce mai mult, având şi opt goluri avans faţă de brăilence, 24-16 (min. 46), iar acest decalaj a fost de ajuns ca vicecampioana României să-şi asigure victoria.
În ultimele zece minute ale partidei brăilencele au profitat de relaxarea clujencelor şi au reuşit să se apropie la trei goluri de aversarele lor, 27-30, însă în final "U" Jolidon s-a impus cu 32-28. Pentru HC Dunărea au marcat, Lobach 8, Iancu 5, Perianu 5, Adespii 3, Horjea 3, Crăciun 2, Yuschenko 1, Constantinescu 1, iar de la gazde principalele realizatoare au fost Senocico şi Chintoan cu 12 şi respectiv, 8 goluri înscrise.