Valeriu Ilie, învingător la Gentlemen's Tennis Cup Oneşti

• tenismenul brăilean l-a învins în finală, la simplu, cu 6-3, 6-2, pe bucureşteanul Vasile Vespan

Brăileanul Valeriu Ilie a avut o prestaţie foarte bună la ediţia din acest an a turneului de tenis de la Oneşti, Gentlemen's Tennis Cup şi a câştigat proba de simplu, iar la dublu s-a clasat pe locul al doilea.

În semifinale, la simplu, Valeriu Ilie l-a învins clar în două seturi identice, 6-1, 6-1, pe Ghugeli Vereş din Miercurea Ciuc, iar în finală, a dispus, tot în două seturi, 6-3, 6-2, de bucureşteanul Vasile Vespan şI a câştigat locul întâi.

În proba de dublu, Valeriu Ilie şi Vasile Vespan au câştigat cu 6-3, 6-2, meciul din semifinale cu Ioan Agache (Mangalia),  Ghugeli Vereş (Miercurea Ciuc) însă în finală au fost învinşi cu 6-1, 6-2 de perechea dan Comănescu (Braşov), Octavian Guţu (Republica Moldova).

După acest concurs Valeriu Ilie împreună cu un alt tenismen brăilean, Ioan Cerchia au participat în proba de dublu la Cupa Duhovnicu la Slobozia unde s-au clasat pe locul al doilea.

“Au fost două turnee bine organizate, dar din ce în ce mai puţini tenismeni vin la aceste competiţii. La Oneşti în proba de simplu m-am impus fără probleme, la dublu am luat locul al doilea deşi din punctul meu de vedere meritam mai mult. Dar pe ansamblu sunt mulţumit de rezultatele pe care le-am obţinut la aceste două turnee”, ne-a declarat Valeriu Ilie.