"Va fi un meci dificil, dar speram sa fi gasit antidotul si sa obtinem victoria"

Linia de clasament a celor doua formatii inaintea partidei directe:
5 Dacia Unirea Braila 17 7 6 4 20-13 27
13 Portul Constanta 17 5 3 9 19-35 18

Ambele formatii vin dupa cite o infringere. In etapa precedenta, Dacia a pierdut la limita, 1-2 la Forex Brasov, si cu acelasi scor au cedat constantenii, pe teren propriu, in disputa cu echipa lui Misu Ciobanu, FC Botosani.
In conditiile in care evitarea retrogradarii depinde foarte mult de rezultatul din acest meci, Portul nu va veni la Braila in calitate de victima sigura, ci cu dorinta de a recupera din punctele pierdute.
Atu-ul constantenilor il reprezinta linia mediana, una foarte laborioasa, cu doi mijlocasi care in aceasta vara au cochetat cu Farul Constanta, Banioti si Boghitoi, precum si valoarea celor doi atacanti, Ferenti si Anghel, printre cei mai buni din seria intii.
Dacia, la rindul ei, are un singur scop in acest meci, victoria, singura alternativa care mentine formatia braileana in lupta pentru ocuparea pozitiei secunde in clasament.
Se pare insa ca infringerea de la Brasov i-a marcat pe elevii lui Imilian Serbanica, fapt ce a reiesit si din declaratia antrenorului brailean, dupa antrenamentul de joi: "Infringerea de la Brasov nu putea sa nu lase urme asupra jucatorilor si in toata aceasta saptamina am cautat sa-i remotivez si sa-i aduc la starea de spirit cea mai buna, sa le redau placerea de a lupta si a crede in victorie".
Tehnicianul Daciei a studiat mai multe partide ale constantenilor si considera ca va fi un meci greu pentru echipa sa, insa ca a gasit si antidotul pentru a anihila elanul formatiei vizitatoare si a obtine cele trei puncte: "Ne asteapta un meci foarte greu deoarece constantenii se vor mobiliza la cote maxime pentru un rezultat bun la Braila. La Dacia nu exista jucatori accidentati sau suspendati asa ca vom putea beneficia de cel mai bun unsprezece si sper ca prin masurile pe care le avem in vedere sa putem inclina balanta in favoarea noastra".

Dacia a condus in doua rinduri la Constanta, dar a fost deficitara la fazele fixe

In tur, Dacia a remizat, 3-3, la Constanta, dupa ce a condus in doua rinduri. Ciocea a deschis scorul in minutul 24, iar Plesa a marcat, din penalty, opt minute mai tirziu pentru 2-0 si balanta parea ca s-a inclinat deja in favoarea echipei vizitatoare. Numai ca in sase minute, dupa doua faze fixe, Boghitoi si Camboianu au restabilit egalitatea.
Cu toate ca in primul minut al reprizei secunde Plesa a fost eliminat pentru un fault asupra lui Carapcea, Dacia a reusit sa preia din nou conducerea in minutul 52, in urma unui gol superb marcat de Marian Covaci.
Cu zece minute inainte de final, constantenii au obtinut la rindul lor un unsprezece metri si Anghel a egalat din nou, stabilind scorul final.

Etapa a18-a programeaza meciurile:
Dunarea Galati - Callatis Mangalia (0-2)
Gloria Buzau - Petrolul Moinesti (0-2)
FC Brasov - Cetatea Suceava (1-1)
FC Botosani - Ceahlaul P. Neamt (0-2)
Dacia Unirea Braila - Portul Constanta (3-3)
FCM Tirgoviste - Forex Brasov (0-2)
Laminorul Roman - Altay Navodari (1-3)
Precizia Sacele - Midia Navodari (0-0) 3-0
In paranteza sint trecute rezultatele inregistrate in tur.
Midia Navodari s-a retras din campionat la finalul turului si conform regulamentului pierde toate meciurile cu 3-0.