"Un meci cu iz de non combat", este de parere presedintele Paul Alexandru

"Am inceput bine jocul si dintr-o data totul s-a modificat. Stoian si Anghelina au inceput sa joace parca o parodie, iar la 2-0 pentru ei, Bratosin a facut un adevarat circ. Motivind ca a fost lovit, s-a descaltat, a iesit din teren de citeva ori, totul pentru a arata ca respecta o anumita intelegere, bineinteles nu cu noi, ci cu adversarii. Toti am constatat cu stupoare ca unei parti a jucatorilor nostri le-a fost frica sa atace poarta adversa.
La jucatorii mentionati l-am putea adauga si pe Musat care, la rindul sau, a avut o evolutie lamentabila, el fiind de fapt cel care le-a deschis bucurestenilor drumul spre victorie.
Ca sa nu mai vorbim ca exista si suspiciuni cum ca doi jucatori de-ai nostri au luat legatura la Insuratei cu unul dintre oficialii formatiei vizitatoare. In saptamina ce urmeaza vor fi sedinte furtunoase si cei care sint vinovati vor plati", declara cu amaraciune, la finalul partidei, Paul Alexandru, presedintele gruparii din Insuratei.
Desi nu au facut nici o declaratie oficiala, cei care sustin echipa, primarul orasului, Ionel Gheorghe si Florin Cirligea, se pare ca vor face investigatii pentru a constata care au fost cauzele acestui esec nejustificat.
Bineinteles, primii care au reactionat vehement au fost spectatorii care i-au huiduit pe jucatori in permanenta si i-a acuzat de blat, pe lista galeriei figurind si portarul galatean Stoica, cit si coordonatorul de joc Ionel Vioreanu, cel care in opinia suporterilor locali a cautat cu luminarea cartonasul galben in etapa anterioara pentru a nu evolua in acest joc.

Autogolul lui Musat le-a deschis oaspetilor calea spre victorie

Prima repriza a fost usor dominata la inceput de formatia vizitatoare care a trimis o data si mingea in bara, iar in minutul 23 bucurestenii au sutat periculos pe spatiul portii si Craiescu a scos in extremis, de la radacina barei.
Gazdele au avut o singura actiune periculoasa, in minutul 32, cind Dobre a scapat singur spre poarta, dar a sutat putin pe linga. A mai fost si incercarea lui Bratosin, cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, insa mingea sutata de el in nici un caz nu a vizat buturile portii adverse.
Vazind ca oaspetii nu reusesc sa marcheze, la zece minute de la reluare, dupa o lovitura libera de la marginea careului, un fel de corner mai scurt, Musat a trimis mingea in propria poarta, min 55: 0-1. Dupa numai cinci minute Giscan a "crosetat" citiva jucatori si a sutat la coltul din dreapta al portii lui Craiescu si la 2-0 Inter-Gaz avea deja "sacii in car".
In minutul 61, Bratosin a stabilit scorul final. El a primit o centrare de la Stoian si, de la 7 metri, a trimis un lob peste portarul bucurestean, iesit inoportun. Dupa ce au marcat golul de onoare, gazdele au reluat parodia. Stoian si Musat si-au pus din nou spectatorii in cap prin executii demne de "cascadorii risului", in schimb unul dintre putinii jucatori care si-au dorit cu adevarat un rezultat favorabil, Cosmin Dobre, a nimerit transversala, in minutul 67, lucru pe care l-au realizat de altfel si oaspetii in minutul 78.

Viitorul: Craiescu - Paduraru, Musat, Paraschiv, Bogdan - Baicu, Bratosin, Anghelina (min. 72: Stanciu), Stoian - Dobre (min. 75: Oprea), Vicol (min. 61: Coman).