Trofeul "Dunării de Jos"

Iniţial, turneul organizat de clubul Orizont 64 şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret a fost trecut în calendarul Federaţiei Române de Şah şi trebuia să fie omologat FIDE, ca la prima sa ediţie, dar din cauza lipsei fondurilor, la ediţia din acest an au participat doar brăileni. Organizatorii nu au mai avut nici timpul necesar pentru a invita şahişti din alte oraşe, concursul derulându-se doar pe plan local.
Concursul din acest an a fost structurat pe trei secţiuni, pentru tot atâtea categorii de vârstă.
La juniorii mari, unde au participat sportivii cu vârste între 12 şi 15 ani, locul întâi i-a revenit lui Gabriel Voicu, jucător de categoria întâi, care l-a învins în runda a doua pe Victor Mocanu, principalul său adversar la câştigarea turneului. Pe locul al doilea s-a clasat Alexandru Negru, iar pe al treilea Victor Mocanu. Pe lângă alte premii, Gabriel Voicu a primit din partea directorului de concurs, Ionel Balcan, şi un peşte de 7 kilograme şi jumătate.

"Am anulat turneul clasic şi l-am transformat într-unul de şah rapid", a declarat Ionel Balcan

Turneul B, rezervat şahiştilor cu vârste cuprinse între 9 şi 12 ani, a fost câştigat de către Dragoş Fromea, un jucător de doar 9 ani, cotat iniţial cu şansa a treia. La fel ca şi colegul său din turneul A, Fromea a primit un peşte de 4 kilograme şi jumătate. Locul al doilea a fost adjudecat de Maria Dimache, iar al treilea de Florin Rolea.
După o luptă echilibrată, locul întâi la turneul C a fost ocupat de Florin Ganea, pe doi s-a clasat Teodor Minea, iar pe trei, Bogdan Stoian. Locurile al 4-lea şi al 5-lea, la egalitate de puncte, 7 din 11 posibile, le-au revenit şahiştilor Rareş Mircea şi Adrian Asiminei.
Cei mai mici participanţi, Andrei Palade, de 5 ani şi Maria Rolea, de 6 ani au realizat câte 3 puncte fiecare.
Toţi participanţii au fost recompensaţi, valoarea premiilor în obiecte, cupe, medalii şi diplome fiind de 3. 300 de lei.
Festivitatea de premiere a fost oficiată de reprezentanţii DJST, Păuniţa Iuga, Corina Andronache şi Cezar Postelnicu, şeful Cercului Militar şi Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64.
"Fiind criză financiară, am anulat turneul clasic şi l-am transformat într-unul de şah rapid, având însă premii pentru toţi participanţii. A fost un concurs reuşit din toate punctele de vedere. DJST a fost ca de obicei alături de noi, un fost şahist, Tomiţă Iliescu, le-a oferit participanţilor 30 de jocuri de şah, la premii contribuind şi Costel Bălan. Tuturor le mai mulţumesc încă o dată şi pe această cale", a declarat Ionel Balcan.