Trei medalii pentru boxerii de la CSM Brăila la naţionalele de cadeţi

La ediţia 2014 a Campionatelor Naţionale de box pentru cadeţi, competiţie care s-a desfăşurat săptămâna trecută la Sulina şi la care au participat 120 de pugilişti, CSM Brăila a aliniat la start şapte sportivi iar trei dintre ei au cucerit medalii.
Sâmbăta trecută, Fernando Anton, pugilist pregătit de Cristian Bălan, a câştigat meciul cu ploieşteanul Florin Năstase şi a devenit campion naţional de cadeţi. Cel de-al doilea finalist, Iulian Soare a fost învins în limitele categoriei 48 kg de Costin Tiron de la CSM Oneşti şi a rămas doar cu argintul iar Florin Lazăr, la categoria 43 kg, a cucerit medalia de bronz. Gabriel Bobi a boxat direct în finala categoriei 34 kg cu Adrian Mon de la CSM Calaraşi iar arbitrii l-au văzut câştigător pe boxerul gazdelor, cu toate că adevăratul învingător în acest meci a fost, în opinia majorităţii specialiştilor prezenţi la Sulina, boxerul de la CSM Brăila. Sportivul brailean a primit o medalie şi diplomă însă acest rezultat nu figurează în mod oficial la această competiţie.
Sportivii au fost însoţiţi la Sulina de antrenorii Cristian Bălan şi Georgiu Jipa.