Tradiţia s-a respectat

Ambiţii, orgolii, devotament total de ambele părţi în teren, iar în tribune, unde ambele galerii şi-au etalat repertoriile în cel mai autentic fair play, au dat toate datele unei dispute demne de cupele europene.

Aşa se poate caracteriza derby-ul "Dunării de Jos", o dispută care de patru ani a devenit tradiţională în handbalul feminin românesc.

Victoria a revenit până la urmă gazdelor, pentru că Gabriela Vasile a fost "îngerul păzitor" al porţii brăilene, iar Ada Moldovan şi-a arătat calităţile care au propulsat-o trei sezoane la rând în postura de golgeteră a Ligii Naţionale.

Meciul a fost echilibrat până în minutul 18, deşi la un moment dat în această perioadă gazdele au evoluat în doar patru jucătoare de câmp. Dunărea a marcat de patru ori la rând prin Brot, Moldovan 2 şi Crăciun şi s-a distanţat la patru lungimi, min. 24: 9-5.

A urmat însă o replică viguroasă a Oţelului, cu Alina Branişte în prim plan şi, în ultimul minut al primei reprize, tabela consemna din nou egalitatea, 11-11.

Clasa Adei Moldovan şi-a spus cuvântul, golgetera en titre a României a marcat cu două secunde înainte de finalul primei reprize şi, la pauză, HC Dunărea avea avantaj de un gol, 12-11.

Un aport substanţial la acest succes l-a adus portarul Gabriela Vasile

Elevele Alexandrinei Soare au ieşit la fel de motivate de la cabine, astfel că Dunărea a continuat să stea la două - trei lungimi de adversara sa şi în primele zece minute ale părţii secunde.

Oţelul nu a renunţat, însă, la luptă şi, după o dublă a Dacianei Curtean şi o reuşită a Alinei Branişte, scorul a redevenit egal, 17-17, la jumătatea părţii secunde.

A fost o ultimă răbufnire a gălăţencelor, pentru că Brot a marcat pentru 18-17 şi, din acest moment, HC Dunărea a fost echipa care a dictat ritmul partidei. Irimia şi Moldovan cu o "dublă" au dus scorul la 21-17, în minutul 50, şi partida părea deja jucată. A mai fost, totuşi, un moment de suspans pe final, pentru că Oţelul a reuşit din nou să se apropie la un gol, dar din nou Ada Moldovan a punctat decisiv şi a înclinat definitiv soarta meciului în favoarea gazdelor.

Alături de golgetera echipei HC Dunărea, un aport substanţial la acest succes l-a adus portarul Gabriela Vasile, care a avut 11 intervenţii excelente, la mingi pe care scria "gol" şi a apărat chiar şi o aruncare de la 7 metri.

Formaţia brăileană a reuşit să câştige derby-ul cu Oţelul, să obţină primul succes din retur şi să spere la locul al cincilea, cel care i-ar asigura un nou sezon în cupele europene.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 12, Brot 3, Luca 3, Tomuleanu 2, Irimia 2, Crăciun 2, iar de la Oţelul principalele marcatoare au fost Branişte 7, Cioaric 5, Tudor 5.