Steaua s-a calificat cu rezervele în Cupa Romaniei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Steaua s-a calificat cu rezervele în Cupa Romaniei

Steaua Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, marţi seara, după ce a învins pe CSMS Iaşi cu scorul de 1-0 (0-0), în deplasare.
Unicul gol al partidei a fost înscris de Nicolae Stanciu (89). Steaua, care a aliniat o formaţie numai din rezerve, a avut ocazii bune de gol prin Vîlceanu (12), Neagu (45^2) şi Gabi Matei (76, 87), care a fost unul dintre cei mai buni jucători ai roş-albaştrilor.
CSMS Iaşi a ratat o mare ocazie în minutul 85, prin Bădic, care a reluat peste poartă de la circa 11 metri.
La Steaua a intrat în minutul 83 un junior de 17 ani, Dan Măcriş, iar pe banca de rezerve s-au aflat alţi trei juniori, Pham-Huy, Constantinescu şi Gavrilă.
Nicolae Stanciu a punctat în premieră în Cupa României, în întreaga sa carieră, iar atacantul de 21 de ani se află şi la prima reuşită din acest sezon competiţional. Anul trecut, jucătorul care s-a remarcat la FC Vaslui a punctat de două ori în Liga Campionilor şi de 5 ori în campionat.
În acest meci, mijlocaşul Alexandru Bourceanu a evoluat pentru prima dată de la împrumutul de la Trabzonspor. Steliştii au jucat cu banderole albe la mâini, în semn de protest faţă de arbitrajul de la meciul cu Târgu Mureş.

Titularii s-au păstrat pentru derby-ul cu Dinamo

La finalul partidei, tehnicianul Stelei, Constantin Gâlcă, a admis că echipa sa nu a avut parte de un meci uşor şi şi-a exprimat speranţa că staff-ul medical va recupera cât mai mulţi jucători pentru derby-ul cu Dinamo, de vineri.
"A fost foarte greu, mai ales în a doua repriză. În partea a doua am stat mai jos şi ei şi-au creat nişte ocazii din care puteau înscrie. Sunt foarte bucuros că Bourceanu a jucat şi a făcut-o bine. Deocamdată cel mai important e că nu a avut nicio problemă.
Sper să recuperăm cât mai mulţi jucători pentru meciul cu Dinamo şi să-l câştigăm. Din câte ştiu, se fac eforturi să-l recuperăm pe Keşeru, iar el să fie apt pentru vineri. Am pierdut un singur meci ca jucător împotriva lui Dinamo, dar acum sunt antrenor. Am încredere că vom câştiga acest meci, dar Dinamo e o echipă de respectat, cu jucători tineri.
Normal că am protestat pentru ce s-a întâmplat la Târgu Mureş. Sperăm să nu se mai întâmple aşa ceva la niciun meci din Liga I, chiar dacă nu e vorba de echipa noastră", a spus Costantin Gâlcă la Sport.ro, citat de tv.ro.
De partea cealaltă, atacantul Nicolae Stanciu şi-a exprimat bucuria că a adus victoria Stelei, dar a afirmat că meritul este al întregii echipe.
"Nu cred că eu am salvat Steaua. În a doua ne-au dominat ei pentru că am căzut şi fizic puţin. Important e însă că am câştigat şi ne-am calificat.
Deocamdată nu o să sărbătorim pentru că ne aşteaptă derby-ul cu Dinamo. Dacă îl vom câştiga, atunci vom putea să petrecem. Ne bucurăm de fiecare eşec al lor. Suntem bucuroşi că nu au mai reuşit să ne învingă de nouă sau 10 meciuri consecutive. Cred că toate meciurile cu noi au fost "de groază" pentru ei. Sperăm ca aşa să fie şi vineri şi să ne facem fanii bucuroşi", a declarat şi Nicolae Stanciu la Sport.ro.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289