Sportul Chiscani a testat jucători în amicalul cu Sporting Liești

* Laurențiu Iancu, George Iacob, Ioan Olaru și portarul Cătălin Enache  de la Avântul Valea Mărului sunt noutățile din tabăra Sportului * au revenit la Chiscani Silviu Crăciun și Ionuț Bogdan *  echipa din Liești s-a impus cu 4-0

Vinerea trecută Sportul Chiscani și-a testat jucătorii aflați în probe

într-un amical cu Sporting Liești, formație care la rândul ei a avut câțiva fotbaliști pe care antrenorul Ionuț Niculcea a dorit să-i vadă la lucru în teren pentru un eventual transfer.

La Sportul Chiscani au jucat în prima repriză mijlocașii Laurențiu Iancu și George Iacob de la Avântul Valea Mărului, echipă care s-a desființat, precum și atacantul Silviu Crăciun, care a revenit în Liga a III-a după ce ultima dată a jucat în Liga a II-a, la Dacia Unirea, iar în repriza a doua Georgel Pascu i-a mai introdus în teren pe portarul Cătălin Enache și pe Ioan Olaru, tot de la Valea Mărului.

Meciul care s-a desfășurat pe terenul Chimia din Stațiunea Lacu Sărat a fost controlat de echipa din Liești. Sporting putea marca în minutul 10 prin Ionuț Iancu, dar s-a opus Tunea. Camerunezul Mark Fofe Tiomela (min. 14) a rămas singur cu Tunea, însă portarul echipei gazdă a avut un reflex salvator și a evitat golul. Tiomela (min. 20) a trimis mingea în transversală, iar în minutul 25 Tunea a scos de sub transversală mingea șutată de Țicămucă. În toată această perioadă Sportul Chiscani a declanșat câteva contraatacuri prin Silviu Crăciun însă acestea nu i-au dat emoții lui Vădeanu. Sporting a mai ratat două ocazii prin Tiomela (min. 35) și Țicămucă (min. 39), acesta din urmă a lobat mingea peste Tunea, dar și peste poartă.

La ultima fază a primei reprize Tiomela a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Grigoraș a transformat lovitura de la 11 metri și a stabilit scorul primelor 45 de minute, 1-0, pentru Sporting Liești.

În repriza a doua jocul a fost controlat tot de formația antrenată de Ionuț Niculcea, care a marcat de trei ori prin Spânache (min. 55), Bîrlădeanu (min. 62) și Iftimie (min. 75). Sportul Chiscani a inițiat câteva contraatacuri, a lăsat la un moment dat impresia că poate marca golul de onoare însă Tarozzi sau Stroe nu au reușit să-l învingă pe Brăneț, iar amicalul s-a incheiat cu victoria la scor, 4-0, a echipei Sporting Liești.

Sportul Chiscani: Tunea – M. Pascu, Dobrin, Ioniță, Sima – Chihaia (min. 24: Giol) – Tarozzi, L. iancu, G. iacob, Stroe – S. Crăciun. În repriza a doua au mai evoluat portarul Enache și jucătorii de câmp Ionuț Bogdan, I. Olaru, Dobre, Cozman.

Sporting Liești: Vădeanu - Voicu, Maftei, Drăgan, Ștefănescu - Munchiu, Grigoraș, Iancu, Mark - Călin, Țicămuca

În repriza a doua au mai intrat Brăneț, Cucu, Dima, Hodorogea, Năstase, Mihu, Murgoci, Iftimie, Zărnescu, Spânache, Bîrlădeanu, Popa, Milea.