Sportul Chiscani a pierdut cu 1-0 disputa cu SC Bacău

elevii antrenorului Georgel Pascu au ratat pe bandă rulantă • echipa din Chiscani “iernează” pe locul al 13-lea în clasamentul Seriei I

Sportul Chiscani a pierdut cu 1-0 pe teren propriu partida cu SC Bacău şi a încheiat turul pe locul al 13-lea în Seria I a Ligii a III-a. Rezultatul nu reflectă însă realitatea din teren. Meciul a fost controlat de echipa gazdă, iar elevii antrenorului Georgel Pascu au ratat multe ocazii de poartă. Techiu a irosit şansa deschiderii scorului în minutul 5 şi tot el nu a găsit soluţia ideală de a-l învinge pe portarul Hăisan un sfert de oră mai târziu. Huţu a avut şansa de a înscrie în minutul 35, dar a abuzat de un dribling în plus şi a şutat în plasa laterală. SC Bacău a beneficiat de un penalty în minutul 39, însă portarul Tudor a intuit colţul şi a păstrat tabela intactă. Tudor a mai avut o intervenţie salvatoare pentru echipa gazdă la începutul reprizei a doua, după care Sportul a revenit în atac, şi-a creat ocazii de gol, însă Huţu şi Liviu Boariou nu au reuşit să-l învingă pe Hăisan. După o pasă foarte bună a lui Gigel Costache, Techiu (min. 75) a şutat în bară şi cum ocaziile se răzbună, cu câteva minute înainte de finalul partidei SC Bacău a marcat şi a plecat de la Chiscani cu toate punctele.

Pe 6 decembrie jucătorii vor intra în vacanţă. “Am jucat foarte bine, am ajuns de multe ori la finalizare dar am fost lipsiţi de şansă. Eu şi cei care au urmărit de pe margine această partidă considerăm că meritam victoria”, a declarat antrenorul Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, Pârlog, Ioniţă, Zărnescu – L. Boariu, Costache, Bogdan, Huţu – Techiu, Chihaia. În repriza a doua au mai jucat C. Boariu şi Chiriac.