Sportul Chiscani a câştigat cu 1-0 amicalul cu Sporting Lieşti

• golul spectaculos marcat de Silviu Crăciun a decis soarta partidei • în repriza a doua echipa gazdă a avut şase juniori în teren

Miercuri, Sportul Chiscani a câştigat cu 1-0, amicalul susţinut pe teren propriu în compania unei colege de eşalon, Sporting Lieşti, formaţie care se află pe locul al şaselea, în Seria I, a Ligii a III-a. Cu toate că a plouat pe tot parcursul jocului, terenul a fost impecabil, iar partida a avut ritm şi, în majoritatea timpulului regulamentar de joc, s-a ridicat peste nivelul unui joc amical.

La fel ca şi în partida cu CSM Focşani, cu Sporting, echipa pregătită de Georgel Pascu şi Emmanuel Ndigwe a arătat cu totul altfel decât cea din tur. Sportul Chiscani a acoperit foarte bine terenul şi şi-a creat destule situaţii de a înscrie.

Pe un teren foarte bun pentru această perioadă a anului, echipa gazdă putea deschide scorul în minutul 5, dar portarul Vădeanu a ieşit din propriul careu şi a degajat, in extremis, mingea pe care o urmărea Marius Coman. Ndigwe (min. 11) de la gazde şi Tănase (min. 15), de la oaspeţi şi-au încercat şansele de la distanţă dar de fiecare dată mingea a ocolit spaţiul porţii.

Jocul s-a desfăşurat apoi între cele două careuri până în minutul 36, moment al partidei în care, echipa din Chiscani a trecut din nou pe lângă gol, după o acţiune spectaculoasă. Lansat pe partea dreaptă, Cristian a avansat cu mingea până la marginea careului advers, a centrat pe partea opusă, Ndigwe a recentrat mingea, cu capul, în faţa porţii, însă Vădeanu a fost din nou inspirat şi a reuşit să o trimită în corner din faţa lui Coman.

Sporting a irosit, la rândul ei, o mare ocazie de gol, în minutul 40, când Lovin a şutat din careu, dar Vârlan a reuşit să scoată mingea de pe linia porţii.

Finalul primei reprize a aparţinut gazdelor şi după o acţiune colectivă Coman a şutat la poartă însă din nou Vădeanu a fost la post.

La trei minute de la reluare Cristian a centrat din corner şi Pârlog a trimis mingea, cu capul, în plasa laterală. Zece minute mai târziu, cu poarta goală în faţă, Zaharia a fost incomodat de Boga şi a trimis mingea pe lângă ţintă. Sportul Chiscani nu a slăbit ritmul de joc nici după schimbările din minutul 59, când în teren a avut şase juniori. Ba mai mult, cei care au intrat în repriza a doua au căutat să demonstreze că merită să fie titularizaţi. Coman a fost din nou la un pas de a deschide scorul în minutul 66, apoi din nou jocul s-a derulat între cele două careuri. După ce şi-a reglat tirul cu un şut de la distanţă, cu două minute înainte de finalul partidei Silviu Crăciun a marcat golul victoriei, unul spectaculos, pentru Sportul Chiscani. În minutul 88 echipa gazdă a beneficiat de un corner, Vârlan a centrat în faţa porţii, iar Crăciun a câştigat duelul aerian cu Manea şi a trimis mingea în plasa porţii oaspeţilor.

Partida a fost arbitrată impecabil la centru de Tudorel Pârlog, ajutat la linii de Andrei Ichim şi Daniel Butoiu.

Au venit la stadion dar nu au evoluat pentru gazde Gigel Costache şi Vali Dumitrana, ambii fiind uşor accidentaţi.

Sportul Chiscani: Constandache (min. 40: Ghighimoc, min. 75: Turiac) – Bălan, Căldăraru, Pârlog, Boga – Cristian (min. 59: Crăciun), Chihaia (min. 59: M. Pascu), Vârlan, Iordache – Ndigwe (min. 59: Pană), Coman (min. 72: Techiu).

Sporting Lieşti: Vădeanu - Filimon, Voicu, Manea, Gohoreanu - Lovin, David – Blănaru, Dănăilă, Tudose – Subotic.

În repriza a doua au mai evoluat Maftei, Ciurea, Sprânceană, Codreanu, Munchiu, Mihu, Zaharia.