Sporting Liești - Viitorul Ianca, 3-2

• golul victoriei echipei gazdă a venit după un penalty cadou oferit de către arbitrul de centru

Viitorul Ianca a pierdut cu 3-2 la Sporting Liești, însă golul victoriei formației gazdă a venit după un penalty cadou oferit gazdelor de către arbitrul de centru, spun brăilenii care au fost în tribună la acest meci.

Revenind la jocul Sporting – Viitorul Ianca din prima etapă a returului Ligii a III-a, se poate spune că a fost unul echilibrat care trebuia să se încheie cu un rezultat de egalitate.

Viorel Costea a marcat în minutele 45 și 48, iar Sporting Liești conducea cu 2-0. Un scor periculos. În minutul 52, Marius Moroianu a înscris pentru Viitorul Ianca, iar cinci minute mai târziu Dragoș Mucuță a restabilit egalitatea, 2-2.

Cu cinci minute înainte de finalul reprizei secunde, arbitrul de centru le-a făcut cadou gazdelor un penalty, văzut numai de el.

Crihană a marcat de la punctul cu var și Sporting Liești a primit cadou cele 3 puncte puse în joc.

“Nu am mai văzut de mult o manieră de arbitraj de felul acesta. Am fost și pe Municipal și am văzut cum au “jucat teatru” cei de la Liești. La fiecare duel se tăvăleau pe gazon fără să fie sancționați. Acum la Liești un alt arbitru a oferit cadou 3 puncte gazdelor, după un penalty cadou”, ne-a declarat un suporter al clubului Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț, Moroianu, Popa, CiochinăȘoptică (min. 74: Andrei), N. Ioniță, Chivu (min. 74: Petrache), Catrina, Băluță (min. 74: Neagu) – D. Mucuță.