CF Braila: Mitrea - Moldoveanu, Calin (min. 46: Olenic), Rancan, N. Rotaru - Girleanu (min. 46: Elek), Macare, Pinzaru, Rosu - Berceanu, Dragan (min. 68: Mindroasa)
Antrenor: Puiu Antohi
Prefab. Modelu: Mihai - Bold, Ravoiu, Dita, Mendizov - M. Rotaru (min. 69: Grigoruta), Ilie (min. 55: Olariu), Satmar, Tudor - Serban (min. 85: Tihoianu), Jianu
Antrenor: Titi Dumitriu
Arbitri: Victor Stanisteanu (Buzau) - Iulian Bedreaga (Galati) si Catalin Oprisanu (Vaslui)
Observator FRF: Alexandru Nicolae (Bucuresti)

Asa cum anticipam, jucatorii galateni de la CF Braila au mimat din nou fotbalul si gazdele au pierdut in fata unei adversare mai mult decit modeste. Putinii spectatori care au dorit sa petreaca doua ore in aer liber si-au acuzat favoritii, inca din primele minute, de blat. Unii, mai hitri, au remarcat ca Iulian Calin s-a "incaltat strimb cu ghetele", iar altii ca pe dreptunghiul verde se desfasoara un "spectacol de mima".
"Mercenarii" galateni, supervizati din inaltul tribunii oficiale de Marius Stan, au pasat in permanenta in contratimp cu pozitiile in care se aflau colegii lor din avanposturi.
Mitrea a avut doua interventii salutare la sutul plasat al lui Serban si apoi la reluarea cu capul a lui Jianu dupa care gazdele au dat o replica timida prin Girleanu. Acesta a sutat spre poarta, dar mingea a fost blocata de unul dintre aparatorii echipei adverse.
In minutul cinci, Rosu a patruns in careu, dar sutul sau a fost aparat de portarul Mihai. La capatul primului sfert de ora si Dragan a lasat impresia ca ii pune la incercare vigilenta portarului advers insa nu a facut-o cu convingere.
Vazind ca brailenii cedeaza deliberat mijlocul terenului, trupa lui Titi Dumitriu a prins curaj si s-a apropiat mai mult de careul lui Mitrea, iar atacantii Serban si Jianu au fost la un pas de deschiderea scorului.
Pe faza de atac, cu exceptia momentelor in care la balon s-au aflat Berceanu sau Rosu, ceilalti jucatori au facut faze demne de "cascadorii risului". Pentru prima data, in minutul 24, Dragan, aflat la 7-8 metri de poarta, a incercat o executie extrem de pretentioasa pentru un jucator de duzina ca el si, bineinteles, poarta lui Mihai nu a fost periclitata.
In aparare, Calin, nerabdator probabil sa vada odata tabela modificata, nu l-a marcat pe Jianu, iar mingea sutata de virful oaspetilor a trecut razant cu vinclul.
Omologul lui Calin la un loc in cartea recordurilor consacrat ratarilor controlate din acest meci, Dragan s-a facut din nou de ris in minutul 33, cind de la 2-3 metri de poarta, in pozitie centrala, a reusit marea performanta de a devia mingea in afara terenului.
Dialogul dintre cele doua compartimente brailene, aparare - atac, a fost cistigat de Calin, care a facut un fault in minutul 34 si oaspetii au reusit sa deschida scorul din lovitura libera ce a rezultat, in urma unei executii impecabile a lui Jianu.
Penultimul minut de joc al primei reprize ar fi putut consemna golul egalizator insa din nou Dragan, de la 2 metri, a sutat pe linga bara.

Gazdele le-au facut viata usoara elevilor lui Titi Dumitriu si in partea secunda

Circul a continuat si in partea secunda, una in care Costel Rosu si Marian Berceanu au fost singurii jucatori ai gazdelor care au vrut sa paraseasca terenul cu fruntea sus. Cei doi au creat si o faza spectaculoasa in minutul 50, numai ca, nefiind sustinut de ceilalti colegi, Berceanu a fost nevoit sa suteze din unghi si mingea a fost blocata de portarul oaspetilor.
Mitrea (min. 59) a avut o interventie spectaculoasa la devierea cu capul a lui Satmar insa zece minute mai tirziu nu s-a mai putut opune majorarii scorului. Dupa o cascada de driblinguri a celor doi atacanti ai echipei Modelu, lucru facilitat de o aparare braileana visatoare, mingea a ajuns la Satmar care a inscris nestinjenit.
La capatul a inca patru minute, a venit rindul lui Olenic sa fie huiduit de spectatori, dupa ce i-a cedat foarte usor balonul lui Jianu, iar acesta nu a ratat in situatie de unu la unu cu portarul Mitrea.
Introdus in teren inca din primul minut al partii secunde, Elek a atins balonul abia dupa 21 de minute, iar la cea de-a doua atingere a marcat unicul gol al gazdelor. De fapt mingea oricum intra in poarta insa el a facut un salt spectaculos pentru ca spectatorii sa poata vedea cu cit "angajament" se bat gazdele pentru a marca.
Brailenii au reclamat si un penalty in finalul partidei, cind mingea sutata de Berceanu a fost deviata cu mina de unul dintre aparatorii adversi numai ca Victor Stanisteanu a trecut cu vederea aceasta faza.
Ceea ce s-a putut remarca a fost faptul ca de cite ori si-au dorit sa ajunga la poarta adversa, gazdele au reusit si puteau chiar sa cistige acest meci pentru ca Prefab Modelu, cel putin pe Municipal, a aratat ca este o echipa fragila in linia mediana.
Trupa lui Titi Dumitriu si-a atins scopul si cu aceasta victorie se poate considera salvata de la retrogradare, in timp ce echipa fanion a orasului Braila continua sa se faca de ris pe mina galatenilor.

Puiu Antohi se asteapta sa fie demis

La finalul partidei, Titi Dumitriu a afirmat ca Braila s-a schimbat insa nu a vrut sa si comenteze aceasta replica, in timp ce Puiu Antohi a spus ca dupa acest meci se poate astepta la orice si ca nu va contesta nici una dintre deciziile care s-ar putea lua. Tehnicianul CF-ului a facut insa aprecierea ca nu-si poate explica modul in care unii dintre elevii sai au evoluat in acest meci si, cu toate ca nu i-a acuzat de non combat si nu a dat nume, a lasat sa se intrevada aceasta varianta.

"Corect ar fi ca galatenii sa-si faca bagajele si sa plece", era de parere la finalul meciului Huseyin Tekinalp

Aflat pentru prima data in acest retur la stadion, patronul turc Huseyin Tekinalp, dezgustat de atitudinea echipei gazda, a apreciat sec, la finalul partidei: "Corect ar fi ca dupa acest meci, toti galatenii, daca ar avea moralitatea necesara, sa-si ia bagajele si sa paraseasca gruparea braileana. Este pacat ca echipa orasului Braila a ajuns in aceasta situatie, dar probabil ca acesta a fost planul lui Marius Stan, sa retrogradeze CF-ul, iar la anul sa ne transforme echipa in satelitul Otelului".
In timp ce fostul investitor al echipei brailene Dacia Unirea, cel care in anul 2000 reusea sa o readuca in Divizia B, facea aceasta declaratie, Berceanu si Rosu paraseau stadionul Municipal, aruncind cuvinte grele printre dinti la adresa celor care au ingropat fotbalul local.