Spectacol şi suspans în ultima etapă la Turneul campionilor

• Armata a câştigat grupa pe ultima sută de metri • Inspectoratul Şcolar s-a calificat in extremis în finala mare, pe criteriul diferenţei de goluri în întâlnirile directe • astăzi au loc cele două finale

Echipa Armatei a răsturnat toate calculele şi a câştigat grupa după o victorie categorică, 7-2, în faţa formaţiei Inspectoratului Şcolar, cea care, după primele două etape avea maximum de puncte şi părea deja calificată în finala mare a Turneului campionilor. După acest succes al Armatei, organizatorii a trebuit să ia în calcul absolut toate variantele de departajare pentru a decide cine se mai califică în finala mare, iar şansa le-a surâs profesorilor care în meci direct au învins-o cu 4-1 pe Pricons.

“Am aplicat regulamentul din ROAF astfel că ordinea în clasament a celor trei echipe cu acelaşi număr de puncte s-a făcut pe criteriul diferenţei de goluri în întâlnirile directe, astfel că finala mare se va disputa între echipa Armatei şi cea a Inspectoratului Şcolar”, ne-a declarat Mihai Ianoş, secretarul AJF Brăila.

Meciul dintre Armata şi Inspectoratul Şcolar a fost unul spectaculos cu toate că scorul spune cu totul altceva. Armata a irosit prima ocazie de gol în minutul 4 prin Constandache, dar tot în acelaşi minut Ioniţă a deschis scorul. Cu toate că portarul Florin Giurgiu a avut intervenţii salvatoare Constandache (min. 8) a reuşit un euro gol şi a dublat avantajul echipei sale şi tot el a stabilit scorul primei reprize, 3-0 pentru Armata, încă din minutul 15.

Inspectoratul Şcolar a avut momente bune de joc dar nu a avut soluţii la finalizare, însă putea înscrie în minutul 17 dacă mingea şutată de Micu nu lovea bara. La şase minute de la reluare Banciu a şutat sub transversală şi Armata conducea cu 4-0. În continuare s-a jucat pe contre. Putea fi 4-1 în minutul 30 dar mingea şutată de Anghel a lovit transversala şi la următoarea fază Pascu a marcat pentru 5-0. În minutul 32 Banciu a înscris cel de-al şaselea gol pentru Armata, iar un minut mai târziu, insistenţa în atac a celor de la Inspectoratul Şcolar s-a încheiat cu un frumos gol marcat de Anghel. Până la finalul partidei fiecare echipă a mai înscris câte un gol, autori fiind Constandache şi Tănase, iar Armata s-a impus cu 7-2.

În primul meci al serii Pricons a trecut lejer, cu 5-1, de Ronţăilă.

“A fost un turneu frumos, cu meciuri interesante şi cu un final palpitant, dacă ţinem cont de faptul că ordinea în grupă s-a stabilit abia după ultimul meci. Vor fi două finale la fel de spectaculose”, a punctat Adrian Manole, preşedintele Comisiei de fotbal în sală.

Astăzi, de a ora 17.30, are loc finala mică, Pricons – Ronţăilă, urmează un meci între fostele glorii ale fotbalului brăilean, în care se întâlnesc echipele coordonate de Cristea Rusu şi Şerban Trofin, apoi finala mare dintre Armata şi Inspectoratul Şcolar.