Situatie neschimbata pe podium

Etapa a 19-a a Ligii a IV-a brailene la fotbal a fost dominata de formatiile vizitatoare care s-au impus in patru dintre cele sase meciuri programate simbata trecuta. Oaspetii au marcat si cel mai mare numar de goluri, 12 in comparatie cu formatiile care au evoluat pe teren propriu si care nu au reusit sa inscrie decit de 9 ori.
Lidera, Eldomir Viziru s-a impus cu 3-1 la SC Adevarat si tot cu acelasi scor a cistigat Victoria Traian confruntarea de la Visani, unde eroul partidei a fost ex-petrolistul Cristian Bandarica, autor al unui hat trick. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Baranga in minutul 50.
Formatiile din Ianca au continuat traseul fara infringere si in aceasta runda. Viitorul a cistigat cu 3-0 la Vointa Gaiseanca insa victoria oaspetilor s-a conturat abia in partea a doua a meciului, perioada in care Jianu a reusit sa perforeze in trei rinduri poarta gazdelor.
Pe teren propriu CSO Ianca a reusit sa marcheze de trei ori in prima repriza, dupa care nu a facut altceva decit sa conserve rezultatul. Gazdele au inceput in forta si dupa primele 29 de minute conduceau deja 2-0, dupa dubla lui Gatiu. CSO Ianca a avut si noroc deoarece in penultimul minut de joc al primei reprize Gatiu le-a facut cadou un autogol. Scorul final al partidei a fost stabilit de atacantul oaspetilor, Pirliteanu care a reusit sa marcheze pentru FC Urleasca in minutul 48.
Perca, Toma si Mihai au marcat pentru Avintul Ciresu in prima repriza a partidei de la Comagrim Dudesti si se parea ca oaspetii nu vor avea probleme in adjudecarea victoriei. In parte secunda insa, Comagrim a avut o cu totul alta prestatie si a fost la un pas de a obtine un punct. Formatia din Dudesti a redus din diferenta in minutul 53 prin Pirpiliu, iar autogolul lui Mihai (min. 73) parea ca va relansa partida, numai ca pina la finalul meciului gazdele au ratat in doua rinduri sansa de a egala si Avintul a plecat cu toate punctele.
Dupa aceasta etapa, cu 44 de puncte Eldomir continua sa se mentina pe primul loc, celelalte doua pozitii de pe podium fiind ocupate de Victoria Traian 42 puncte si CSO Ianca 37 puncte.