Sferturile CM de handbal feminin, fără România | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Sferturile CM de handbal feminin, fără România

Echipele Braziliei, Ungariei, Serbiei şi Norvegiei s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia, alăturându-se formaţiilor Germaniei, Franţei, Poloniei şi Danemarcei, astfel că tabloul meciurilor din această fază este complet.
Rezultatele din ultimele patru partide ale optimilor de finală, disputate luni, sunt următoarele: Brazilia-Olanda 29-23, Coreea de Sud-Serbia 27-28, Ungaria-Spania 28-21 şi Norvegia-Cehia 31-21.
Primele echipe calificate în sferturi, după meciurile eliminatorii de duminică, sunt Germania, Franţa, Polonia şi Danemarca.
Astfel, programul partidelor din sferturile de finală ale CM din Serbia, care se vor desfăşura miercuri şi în care se vor duela şapte echipe europene şi una din America de Sud, este următorul: Franţa-Polonia, Germania-Danemarca, Ungaria-Brazilia şi Norvegia-Serbia.

Obiectiv ratat

Naţionala de handbal feminin a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, după ce a fost învinsă de Polonia, duminică, în optimi, cu scorul de 31-29 (13-17).
Cu excepţia primelor trei minute din meci, România a condus până în minutul 54, când Polonia a egalat. Tricolorele au avut 9 minute fără gol pe finalul partidei, iar asta le-a costat, nereuşind să mai recupereze. Scor final: 31-29, iar România a ratat calificarea în sferturile de finală.
Calificarea în sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici.
Echipele eliminate în optimile de finală încheie participarea la CM, la care nu se mai joacă meciuri de clasament final, exceptând President Cup, pentru locurile 17-24.
România a încheiat anterior grupa D preliminară pe locul doi, rezultatele sale fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria şi 29-23 cu Cehia.
Meciurile din sferturile de finală vor avea loc azi, iar semifinalele şi finalele pentru medalii, în 20 şi 22 decembrie, la Belgrad.
Campioana mondială en-titre este Norvegia, la ediţia din 2011 România clasându-se pe locul 13.
România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 şi 2005. Cea mai slabă clasare a tricolorelor la CM a fost la ediţia din 2001, locul 17.
De asemenea, trebuie remarcat faptul că România este singura echipă naţională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.