Semieșec pe teren propriu pentru Viitorul Ianca

* formația din Ianca a remizat, 1-1, cu Dinamo Bacău și se îndepărtează de obiectiv

După ce a învins-o pe Aerostar cu 2-1, în prima etapă a returului, Viitorul Ianca pornea ca favorită la victorie în disputa de pe teren propriu cu Dinamo Bacău. Însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, Dinamo a fost o nucă tare iar formația din Ianca a scos un singur punct și se îndepărtează de obiectivul pe care și l-a stabilit pentru acest sezon, accederea la turneul play-off.

Formația vizitatoare a deschis repede scorul, în minutul 7, prin Tofan.

Dima nu a profitat însă, în minutul 12, de degajarea greșită a lui Dascălu. În minutul 22, Dinamo ar fi putut să-și dubleze avantajul, dar mingea șutată de Hodorogea de la marginea careului mare a lovit transversala. Două minute mai târziu, Alin Radu a șutat la colțul scurt, însă Dascălu a reușit să rețină mingea.

Viitorul Ianca a reușit să egaleze în minutul 37. Băluță a centrat din corner în fața porții, Dima i-a pasat lui Andrei Crăciun, mijlocașul gazdelor a fost faultat în suprafața de pedeapsă de Hodorogea, iar centralul a arătat punctul cu var. Dima a egalat și Viitorul Ianca intra iar în cărți pentru o victorie foarte importantă.

Echipa gazdă a reușit să mai trimită o dată mingea în poartă, în minutul 41, la șutul lui Dima. Centralul a arătat inițial centrul terenului, dar în cele din urmă, la semnalizarea asistentului, a anulat reușita echipei din Ianca.

Viitorul Ianca putea trece în avantaj în minutul 53, dar mingea trimisă de Postolea a fost scoasă de pe linia porții de Brăescu. Echipa gazdă a continuat să atace și, în minutul 75, a fost din nou la un pas de gol. Crăciun a centrat în fața porții, iar Marius Coman a trimis mingea, cu capul, în transversală. Cu trei minute înainte de finalul meciului, gazdele au avut emoții pentru că a fost rândul echipei vizitatoare să  țintească transversala. Rareș Cristea pentru gazde și Matei pentru oaspeți au ratat ultimele ocazii de gol, iar meciul de la Plopu s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Viitorul Ianca: Stroe – Coteț, Postolea, Preda, Bădilaș - Dima, Irimia, Băluță (min. 77: Cristea), Sava (min. 27: Crăciun) - M. Coman, A. Radu.