S-a schimbat liderul in seria I

Formatia care a detinut etape la rind prima pozitie in clasament, Forex a pierdut simbata neasteptat in fata unei echipe de pluton, asa cum este Sportul in acest moment, iar infringerea a coborit-o un loc in clasament. Cu un alt stil de joc dupa venirea lui Gigi Multescu, studentii s-au aparat foarte bine in prima parte a meciului, au punctat in minutul 56 prin experimentatul Curelea si au plecat de sub Timpa cu toate punctele.
Echipa care a profitat de esecul brasovenilor a fost CS Otopeni. Elevii lui Marian Pana s-au impus la limita pe teren propriu in fata FCM-ului din Cimpina si au reusit sa devina liderii seriei I. La gazde au evoluat tot meciul fostii jucatori ai Daciei Margarit si Cristian Dicu precum si ex-petrolistul din Ianca, Anton Petre pe care conducatorii fotbalului brailean nu l-au mai luat deloc in calculele lor desi jucatorul si-ar fi dorit la un moment dat sa revina acasa.
Derby-ul rundei a 15-a s-a derulat la Tulcea intre Delta si Petrolul Ploiesti si s-a incheiat nedecis la capatul unui meci spectaculos cu multe rasturnari de scor. Petrolistii au condus cu 1-0 la pauza dupa reusita lui Sagna (min. 24) dar au fost egalati de gazde chiar in primul minut al partii secunde gratie reusitei lui Daniel Petre. Bucuria tulcenilor a fost insa de scurta durata, deoarece in chiar minutul urmator L. Marinescu a marcat si Petrolul a preluat pentru a doua oara conducerea. Gazdele nu au acuzat nici de aceasta data socul, au atacat continuu, au inscris de doua ori prin Grigorov (min. 60) si E. Nanu (min. 72) si balanta victoriei parea ca se va inclina in favoarea lor. Ploiestenii au fost cei carora le-a venit rindul sa alerge dupa egalare si pina la urma au obtinut-o, partida incheindu-se cu un 3-3 echitabil.

Prefab. Modelu a facut incalzirea inaintea derby-ului cu CS Otopeni

Rezultatul de la Tulcea a favorizat saltul pe podium al formatiei care il are ca director tehnic pe Titi Dumitriu. Prefab. 05 Modelu a cistigat la scor disputa cu "lanterna" FC Snagov si a urcat pe locul al treilea insa victoria gazdelor s-a conturat abia in ultimul sfert de ora al meciului. Pentru Prefab. intilnirea cu ultima clasata a fost insa o ultima repetitie inaintea partidei cu actuala lidera, CS Otopeni, meci care se va disputa simbata la Modelu.
Dupa ce a invins la Braila, Dunarea a mai bifat un succes, de data aceasta pe teren propriu in fata ex-divizionarei A, FC Brasov printr-un gol ce a purtat semnatura lui Antohi si a urcat pe locul al noualea in clasament o pozitie care aduce multa liniste in tabara galateana cu doua etape inaintea incheierii turului.
O alta echipa aflata pe val in acest final de sezon, Gloria Buzau, a remizat la Sacele cu Precizia, golul prin care oaspetii au reusit egalarea fiind opera antrenorului - jucator al buzoienilor Viorel Ion.
Gloria, formatia care in anii precedenti se chinuia sa se mentina in cel de al doilea esalon al tarii, acum printr-o campanie serioasa de transferari si cu o conducere tehnica profesionista se mentine in continuare in apropierea podiumului.
Surprinzatoare pe undeva este remiza de la Botosani unde echipa lui Misu Ciobanu pleca cu prima sansa in fata Dunarii din Giurgiu. Imilian Serbanica a reusit insa sa gaseasca antidotul anihilarii atacantilor gazdelor si Dunarea a plecat cu un punct foarte pretios, obtinut dupa o perioada mai putin fasta a formatiei sale.

CF Braila nu a gasit cheia Cetatii

Dintre formatiile aflate intr-o avida sete de puncte doar Cetatea Suceava a fost cea care a reusit sa ia o gura de oxigen. Reusita sucevenilor a fost pe undeva favorizata si de jocul extrem de slab al brailenilor, firesc pe undeva daca tinem cont de faptul ca la CF Braila evolueaza toti jucatorii second-hand de la Galati. In loc sa promoveze juniorii din propria pepiniera, si poate cine stie, poate ar fi gasit cheia de a "deschide" Cetatea, formatia braileana merge in continuare pe mina mercenarilor si insuccesele vin pe banda rulanta.
Aflata pina nu demult in zona retrogradarii din cauza faptului ca a avut de recuperat opt puncte penalizare, FCM Bacau a obtinut simbata trecuta cel de al saptelea succes din acest sezon insa tot unul la limita, ca si celelalte desi partenera sa de joc a fost penultima clasata, Chimia Brazi. Echipa bacauana a ramas in continuare pe locul al 12-lea, iar etapa urmatoare va poposi pe Municipalul brailean.