S-au stabilit semifinalistele Cupei României la fotbal - faza judeţeană

Miercuri s-au stabilit semifinalistele actualei ediţii ale Cupei României la fotbal - faza judeţeană la fotbal şi, ca de obicei, în această competiţie, nu au lipsit surprizele. Cu toate că Viitorul Ianca pleca cu prima şansă în disputa de la Tudor Vladimirescu, echipa gazdă, Pandurii, a fost cea care şi-a asigurat participarea în penultimul act al competiţiei. A fost singurul meci care a avut nevoie de prelungiri pentru că după 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, Andrei Ciucaşu a marcat pentru oaspeţi în minutul 29, Şerbănescu a restabilit egalitatea cu opt minute înainte de finalul primului act. În prelungiri, Ioan Şerbănescu a mai punctat de două ori şi Pandurii Tudor Vladimirescu a realizat surpriza sferturilor de finală ale Cupei României - faza judeţeană. Partida de la Chiscani se anunţa una echilibrată, pentru că se întâlneau lidera, Sportul şi echipa de pe locul al patrulea, Viitorul Însurăţei. Meciul a fost echilibrat doar până în minutul 21, când Mirescu a driblat şi portarul şi a marcat primul gol al gazdelor. Sportul Chiscani a dominat apoi autoritar şi pe lângă numeroase ratări pe care şi le-au trecut în cont Mirescu, Vali Durbacă, Pascu sau Claudiu Boariu, a mai înscris de cinci ori. Vali Durbacă a realizat un hat trick, Pascu a înscris spectaculos din lovitură liberă, iar pe lista marcatorilor de la gazde şi-a trecut numele şi fotbalistul născut în Argentina, Daniel Oscar Pascual. Golul de onoare al echipei Viitorul Însurăţei a fost înscris de Viorel Gheorghe în minutul 55. Victoria Traian s-a calificat în semifinale graţie golului realizat de Ciocan cu şapte minute înainte de finalul partidei. Victoria Cazasu a condus cu 1-0, însă a pierdut în final, 3-5, disputa de pe teren propriu cu satelitul Daciei Unirea pentru care Dragoş Mucuţă a reuşit o "dublă". Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinale va avea loc pe 6 iunie. Semifinalele se vor desfăşura tur retur, pe 8 şi respectiv 11 iunie.

Pandurii Tudor Vladimirescu - Viitorul Ianca 3-1 (1-1, 1-1)
Şerbănescu (min. 37, 103, 110) / Ciucaşu (min. 29)
Victoria Cazasu - Dacia Unirea 2 Brăila 3-5 (1-3)
Cotigă (min. 21), Oaie (min. 55), Banciu (min. 66) / Mucuţă (min. 33, 57), Pârlog (min. 38), G. Iordache (min. 44), M. Iordache (min. 47)
Sportul Chiscani - Viitorul Însurăţei 6-1 (2-0)
Mirescu (min. 21), V. Durbacă (min. 35, 50, 65), Pascu (min. 75), Oscar (min. 81) / V. Gheorghe (min. 55)
CS Făurei - Victoria Traian 0-1 (0-0)