Rezultate normale in ultima etapa a Ligii Nationale de handbal feminin

Simbata s-a derulat ultima etapa a turului campionatului Ligii Nationale feminine de handbal, si cum era de asteptat Rulmentul s-a impus la Buzau si a incheiat turul cu maximum de puncte. Elevele Marianei Tirca au avut insa destule emotii pina spre finalul meciului deoarece gazdele au dat o replica neasteptat de buna. La pauza scorul era egal, 13-13, iar echilibrul s-a pastrat pina in minutul 45, experienta si valoarea brasovencelor si-a spus apoi cuvintul pe final si Rulmentul s-a impus la un scor mult mai aproape de pretentiile conducerii clubului.
Nici Tomis nu a avut o sarcina prea usoara la ultima clasata, tinind cont de faptul ca la pauza tabela indica un rezultat de egalitate, 14-14. Constantencele nu au stralucit nici in partea secunda insa au reusit sa se detaseze in cistigatoare pe final si sa urce pe locul al cincilea in clasament.
Surpriza rundei s-a consemnat la Deva, acolo unde penultima clasata, CSM Cetate, a spulberat-o pe HC Zalau, formatia care, cu o etapa in urma o invinsese pe HC Dunarea.
Derby-ul ultimei etape s-a derulat la Galati si a avut o singura solista de fapt, echipa gazda Otelul. Galatencele au anihilat artileria grea a clujencelor formata din Carmen Amariei, Mihaela Senocico si Amelia Busuioceanu, au condus tot timpul pe tabela de marcaj si in minutul 41 aveau marcate zece goluri mai mult decit adversarele lor. Artizanele victoriei galatene au fost portarul Mihaela Cracana, interii Tilvic si Tataran precum si pivotul Raluca Dobca, aceasta din urma obtinind multe aruncari de la 7 m.

Miercuri va avea loc prima etapa din retur
* HC Dunarea va intilni pe teren propriu lidera, Rulmentul Brasov * meciul se va desfasura in sala Polivalenta de la ora 16.00

Printre spectatorii derby-ului de la Galati s-au numarat si o parte dintre jucatoarele echipei HC Dunarea impreuna cu cei doi antrenori, Paraschiv si Ciochia. Brailencele le-au sustinut pe elevele lui Cornel Badulescu, iar victoria obtinuta de Otelul le-a facilitat brailencelor ocuparea locului al saselea la finalul turului.
Formatia braileana a efectuat, ieri dupa amiaza, primul antrenament din aceasta saptamina, una in care va sustine doua partide oficiale. Miercuri, de la ora 16.00, HC Dunarea va juca pe teren propriu cu lidera campionatului, Rulmentul Brasov, iar duminica va evolua in deplasare la Baia Mare.
Atmosfera din cadrul lotului este buna, jucatoarele fiind destul de optimiste in perspectiva primelor doua etape ale returului.
"Consider ca rezultatele din etapa a 13-a au fost normale. Asa cum am mai spus, in afara de cele doua forte ale campionatului, Rulmentul si Oltchim, si CSM Sf. Gheorghe care este deja retrogradata, toate celelalte echipe sint sensibil egale. Nu avem probleme de lot si vom incerca sa dam o replica pe masura viitoarelor noastre adversare" a declarat Vasile Puiu, directorul executiv al HC Dunarea.