Rezultate normale în primele meciuri la «Cupa Brăilei»

Ediţia din acest an a "Cupei Brăilei" la handbal feminin a început cu rezultate previzibile. În primul meci al zilei HCM Roman a câştigat la o diferenţă de opt goluri partida cu CSM Ploieşti.
În cel de-al doilea joc brăilencele au dispus cu 34-23 de divizionara A, CSM Unirea Slobozia. Fără să forţeze HC Dunărea a marcat de zece ori şi a primit doar două goluri în primul sfert de oră, principalele realizatoare ale gazdelor fiind Horjea, Moldovan şi Farcău. A fost apoi 12-2 în minutul 18 pentru formaţia pregătită de Viorel Alexandru, o diferenţă categorică la care, prin paradele ei a contribuit şi portarul Gabriela Dobre. La pauză HC Dunărea a avut însă un avans de doar şapte lungimi, 18-11.
În repriza a doua, în care a fost folosită şi Adina Brot, formaţia brăileană a reuşit să se distanţeze la 27-15 în minutul 42. Toate handbalistele utilizate de Viorel Alexandru au marcat în acest amical în care, pe final, Farcău, Horjea şi Brot au făcut şi spectacol. Din păcate, în repriza secundă s-a accidentat Ada Moldovan, însă şi fără ea HC Dunărea a continuat să dicteze ritmul partidei.
O evoluţie foarte bună a avut-o şi Elena Voicu, aceasta reuşind să pareze două aruncări de la 7 metri.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 10, Farcău 9, Moldovan 5, Adespii 3, Czeczi 2, Brot 2, Dragut 2, Eşanu 1.