Skip to main content

Rezultate din preliminariile Cupei Mondiale din 2010, zona Europei

Rezultate inregistrate, miercuri, in partidele disputate in preliminariile Cupei Mondiale din 2010, zona europeana:
Grupa 1
Suedia - Ungaria 2-1
Au marcat: Kallstrom '55, Holman '64 / Rudolf '90
Albania - Malta 3-0
Au marcat: Bogdani '45, K. Duro '83, Dallku '89
Portugalia - Danemarca 2-3
Au marcat: Nani '42, Deco '86 (penalti) / Bendtner '84, Poulsen '90, Jansen 90a2.
Clasament: 1. Albania 4 puncte (2 jocuri), 2. Danemarca 4 p (2 j), 3. Suedia 4 p (2 j), 4. Portugalia 3 p (2 j), 5. Ungaria 1 p (2 j), 6. Malta 0 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Danemarca - Malta, Ungaria - Albania si Suedia - Portugalia.
Grupa 2
Moldova - Israel 1-2
Au marcat: Picusciac '1 / Golan '39, Saban '45
Letonia - Grecia 0-2
A marcat: Gekas '10, '49
Elvetia - Luxemburg 1-2
Au marcat: N'Kufo '43 / Strasser '29, Leweck '86.
Clasament: 1. Grecia 6 puncte (2 jocuri), 2. Israel 4 p (2 j), 3. Letonia 3 p (2 j), 4. Luxemburg 3 p (2 j), 5. Elvetia 1 p (2 j), 6. Moldova 0 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Grecia - Moldova, Luxemburg - Israel si Elvetia - Letonia.
Grupa 3
San Marino - Polonia 0-2
Au marcat: Smolarek '35, Lewandowski '69
Irlanda de Nord - Cehia 0-0
Slovenia - Slovacia 2-1
Au marcat: Novakovici '23, '81 / Jakubko '83.
Clasament: 1. Polonia 4 puncte (2 jocuri), 2. Slovenia 4 p (2 j), 3. Slovacia 3 p (2 j), 4. Cehia 1 p (1 j), 5. Irlanda de Nord 1 p (2 j), 6. San Marino 0 p (1 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Polonia - Cehia, Slovenia - Irlanda de Nord si San Marino - Slovacia.
Grupa 4
Rusia - Tara Galilor 2-1
Au marcat: Pavliucenko '22 (penalti), Pogrebniak '81 / Ledley '67
Azerbaidjan - Liechtenstein 0-0
Finlanda - Germania 3-3
Au marcat: Johansson '32, Vayrynen '43, Sjolund '53 / Klose '38, '45, '83.
Clasament: 1. Germania 4 puncte (2 jocuri), 2. Rusia 3 p (1 j), 3. Tara Galilor 3 p (2 j), 4. Finlanda 1 p (1 j), 5. Azerbaidjan 1 p (2 j), 6. Liechtenstein 1 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Tara Galilor - Liechtenstein, Germania - Rusia si Finlanda - Azerbaidjan.
Grupa 5
Turcia - Belgia 1-1
Au marcat: Emre '74 (penalti) / Sonck '31
Bosnia Hertegovina - Estonia 7-0
Au marcat: Misimovici '25, '29 (penalti), '57, '58, Dzeko '60, '72, Ibricici '88
Spania - Armenia 4-0
Au marcat: Capdevila '7, Villa '16, '79, Senna '82.
Clasament: 1. Spania 6 puncte (2 jocuri), 2. Turcia 4 p (2 j), 3. Belgia 4 p (2 j), 4. Bosnia Hertegovina 3 p (2 j), 4. Armenia 0 p (2 j), 6. Estonia 0 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Turcia - Bosnia Hertegovina, Belgia - Armenia si Estonia - Spania.
Grupa 6
Kazahstan - Ucraina 1-3
Au marcat: Ostapenko '68 / Nazarenko '45, '80, Sevcenko '54
Andorra - Belarus 1-3
Au marcat: Pujol '68 (penalti) / Verhovtov '37, Rodionov '79, A. Hleb '89
Croatia - Anglia 1-4
Au marcat: Mandzukici '78 / Walcott '26, 59, 82, Rooney '63.
Clasament: 1. Anglia 6 puncte (2 jocuri), 2. Ucraina 6 p (2 j), 3. Belarus 3 p (2 j), 4. Croatia 3 p (2 j), 5. Kazahstan 3 p (3 j), 6. Andorra 0 p (3 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Anglia - Kazahstan si Ucraina - Croatia.
Grupa 7
Insulele Feroe - Romania 0-1
A marcat: Cocis '59
Lituania - Austria 2-0
A marcat: Danilevicius '51, '57
Franta - Serbia 2-1
Au marcat: Henry '54, Anelka '64 / Ivanovici '76.
Clasament: 1. Lituania 6 puncte (2 jocuri), 2. Serbia 3 p (2 j), 3. Austria 3 p (2 j), 4. Franta 3 p (2 j), 5. Romania 3 p (2 j), 6. Insulele Feroe 0 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Romania - Franta, Serbia - Lituania si Insulele Feroe - Austria.
Grupa 8
Muntenegru - Irlanda 0-0
Italia - Georgia 2-0
A marcat: De Rossi '17, '90.
Clasament: 1. Italia 6 puncte (2 jocuri), 2. Irlanda 4 p (2 j), 3. Muntenegru 2 p (2 j), 4. Bulgaria 1 p (1 j), 5. Cipru 0 p (1 j), 6. Georgia 0 p (2 j).
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Georgia - Cipru si Bulgaria - Italia.
Grupa 9
Islanda - Scotia 1-2
Au marcat: Gudjohnsen '77 (penalti) / Broadfoot '18, Robson '59
Macedonia - Olanda 1-2
Au marcat: Pandev '78 (penalti) / Heitinga '46, Van der Vaart '60.
Clasament: 1. Olanda 3 puncte (1 joc), 2. Macedonia 3 p (2 j), 3. Scotia 3 p (2 j), 4. Norvegia 1 p (1 j), 5. Islanda 1 p (2 j),
Urmatoarele meciuri (11 octombrie): Olanda - Islanda si Scotia - Norvegia.

 


Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati pe facebook.com in browserul in care accesati site-ul nostru.


 

Comentarii

winmediaLeaderboard

 
 

INFORMAŢII CONTACT

  • Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro

 

Director general: Monica Paraschiv

Director: Silvia Preda

Şef departament publicitate: Sorin Preda

Redactor Şef: Florentin Coman

Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu