Rezultat echitabil, la finalul unui joc anost | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Rezultat echitabil, la finalul unui joc anost

Meciul incendiar la care se asteptau spectatorii a fost doar o partida de judet. Dupa rezultatul scos in deplasare runda trecuta, parca mai multi iubitori ai fotbalului brailean s-au incumetat sa vina la Stadionul Municipal, insa toti au regretat ca si-au pierdut timpul.
Jocul dintre CF Braila si Politehnica Galati a fost la fel de plictisitor ca si toate celelalte partide pe care brailenii le-au disputat pe teren propriu.
S-a gresit atit de mult de o parte si de alta incit, la un moment dat, aveai impresia ca se joaca fotbal-tenis, asa de dese au fost erorile comise de jucatorii celor doua formatii. Golurile au venit, in schimb, cu totul si cu totul intimplator.
La un joc de doi lei, in evidenta a iesit doar irascibilitatea jucatorilor, iar citiva s-au ales si cu cartonase galbene, care cu siguranta puteau fi evitate daca jucatorii ar fi fost preocupati de fotbal.
Fotbalul este inca o himera in seria I a Ligii a III-a, unde doar Cetatea pare sa joace ceva, in rest sint doar formatii usor mai evoluate decit cele de judet.

Fotbal de judet

Prea multe lucruri importante nu s-au petrecut pe Municipal la partida de vinerea trecuta si cu greu am gasit citeva situatii notabile. CF Braila nu a demonstrat ca este hotarita sa faca sacrificii pentru a redeveni echipa care nu de mult, elimina Rapidul din Cupa Romaniei, iar Politehnica este mai mult o formatie de pluton decit una care vrea sa promoveze.
Jocul a inceput cu o ocazie a lui Stoian, insa Rotaru si Mitrea au gestionat bine situatia si tabela a ramas nemodificata. In minutul 5, oaspetii au beneficiat de un corner, Viorel Gheorghe a centrat in fata portii, de unde, nemarcat de nimeni, Serbanescu a trimis mingea peste transversala.
Abia in minutul 10 gazdele au constientizat ca evolueaza pe teren propriu, au avansat in jumatatea adversa si au avut o tentativa de sut spre poarta, prin Marius Coman.
A urmat singura faza in care CF Braila ar fi putut marca in prima repriza. In minutul 15, Falcaru a sutat razant cu transversala portii brailene, Mitrea a repus rapid mingea in joc si, pe contraatac, Marius Coman a ramas in situatie de unu la unu cu portarul galatean, numai ca braileanul a luat la tinta plopii de la ANL-uri.
Prima repriza s-a incheiat cu un sut la fel de imprecis al lui Pascu.

Calin a ratat cea mai mare ocazie a partidei

In repriza a doua s-au marcat doua goluri, cite unul de fiecare parte, dar din faze care nu anuntau nimic.
La citeva minute de la reluare, Dobre si Mindroasa nu au reusit sa gestioneze o buna oportunitate a gazdelor de a deschide scorul dupa care, in minutul 61, s-a derulat poate cea mai cursiva actiune a brailenilor. Mingea a circulat pe traseul Plesa, Neta, Bosoi, numai ca ultimul a sutat telefonat si mingea a trecut la jumatate de metru de stilpul din dreapta al portii galatene.
Partida se indrepta spre un 0-0, insa, din senin, aparatorii braileni au atipit si Serian l-a executat pe Mitrea.
Era 0-1 si situatia devenea extrem de critica pentru braileni, mai ales ca si ghinionul i-a urmarit pe elevii lui Darie, pentru ca spre finalul intilnirii, de la numai un metru de linia portii Iulian Calin a zguduit transversala portii lui Dulcianu.
Gazdele au reusit, totusi, sa marcheze golul egalizator si sa smulga, in extremis un punct, insa jocul lor este departe de a multumi putinii spectatori care mai vin pe la stadion.
CF Braila nu are o minte limpede in teren si nu are atacanti. Poate se va evita retrogradarea in acest sezon, insa fara o infuzie de jucatori adevarati nu se poate pune problema revenirii in Liga a II-a, iar cum Centrul de copii si juniori a fost trecut pe linie moarta, solutiile nu pot fi decit cele pe care conducerea braileana le-a perpetuat de-a lungul timpului, jucatorii de pe alte meleaguri.

CF Braila: Mitrea - Bosoi, Calin, Stanciulescu, Rotaru - Pascu (min. 75: Bratu), Balaban, Plesa, Coman - Dobre (min. 60: Neta), Mindroasa.