Rapid, la a doua victorie consecutiva in acest sezon

Formatia Rapid a invins, simbata, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Farul Constanta, intr-un meci din etapa a doua a Ligii I, obtinind astfel a doua victorie consecutiva, dupa cea din prima etapa, scor 3-0 cu Gloria Bistrita, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Ambele goluri au fost inscrise de Spadacio '13, '63.
Juliano Spadacio a deschis scorul, in minutul 13. Dupa o centrare de pe stinga a lui Cesinha, Pierre Boya a deviat de la aproximativ 10 metri, iar Spadacio, ramas singur cu poarta goala la 5-6 metri, a impins mingea in plasa.
Cu doar trei minute inainte de gol, a avut loc o faza controversata in careul rapidistilor, la care au protestat ambele echipe. La o minge trimisa inapoi de Maftei si retinuta de portarul Andrade, centralul Teodor Craciunescu a dictat initial lovitura libera indirecta din interiorul careului, iar apoi, dupa protestele rapidistilor, a dictat minge de arbitru.
In minutul 61, tehnicianul rapidist Jose Peseiro a fost trimis in tribuna dupa un conflict cu Teodor Craciunescu.
Rapid a stabilit scorul final, 2-0, in minutul 63, tot prin Spadacio, care a inscris cu un sut la vinclu de la aproximativ 15 metri.
Farul: 30. Vlas - 2. Farmache, 3. Barbu, 5. Schiopu, 27. Maxim - 8. Cruceru - 7. Bacila (13. Chico '57) , 20. Rusmir (77. Pirvu '73), 18. Voiculet, 10. Gerlem - 85. Gosici (24. Fatai '77). Antrenor: Ion Marin.
Rapid: 99. Andrade - 24. Maftei, 3. Fernandes, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 15. Lazar, 4. J. P. Andrade - 10. J. Cesar, 30. Spadacio (18. Grigore '77), 7. Cesinha (16. Herea '70) - 11. Boya (13. Raduta '88). Antrenor: Jose Peseiro.
Cartonase galbene: Maxim, Farmache si Maftei.
Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Teodor Craciunescu (central), Miklos Nagy, Traian Machis (asistenti) si Ionica Serea (rezerva). Observatori au fost Florin Halagian si Dan Petrescu.
La partida au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, intre care s-au numarat si 800 de fani ai echipei Rapid.

"Rezultatul este normal, echipa mea a fost mai buna"

Tehnicianul formatiei Rapid, Jose Peseiro a declarat, simbata seara, dupa victoria, cu scorul de 2-0 din meciul cu Farul, ca acest rezultat este unul normal, deoarece echipa bucuresteana a fost mai buna, transmite corespondentul MEDIAFAX.
"A fost un meci greu. Farul e o echipa buna, ne-a creat probleme. In prima repriza ne-a fost greu, in partea secunda ne-am creat multe ocazii clare. Rezultatul este normal, echipa mea a fost mai buna. Nu intotdeauna conduci jocul cum vrei, dar in repriza secunda am jucat cam cum am vrut", a spus Peseiro.
Jose Peseiro a facut referire si la meciul din etapa a III-a a Ligii I, in care Rapid va intilni echipa CFR Cluj: "Jocul urmator cu CFR Cluj va fi greu, dar am incredere in echipa mea si ma astept ca si stadionul sa fie plin".
Actionarul rapidist George Copos considera ca meciul cu Farul a fost foarte frumos. "Am intilnit si Farul, care este o echipa buna. Mi-a placut Farul. A fost primul nostru meci in deplasare, iar o echipa se formeaza in timp. Mi-a placut echipa, mi-a placut Maftei pe dreapta, a fost un joc bine organizat, cu multe ocazii la ambele porti. Mi-a placut si Farul. Astazi nu a fost nici Djalovici, nici Pitbull. Jocul va creste, sint convins", a spus Copos.
Inainte de conferinta de presa a antrenorilor Jose Peseiro si Ion Marin, la stadionul din Constanta a avut loc un incident intre doi operatori de televiziune, fiind nevoie de interventia jandarmilor dupa ce acestia s-au luat la bataie.

"Jose Peseiro a cistigat duelul tactic prin calitatea jucatorilor"

Antrenorul echipei Farul Constanta, Ion Marin, a recunoscut, la finalul partidei pierdute cu scorul de 0-2 in fata formatiei Rapid, ca tehnicianul rapidist Jose Peseiro a cistigat duelul pentru ca a avut la dispozitie "jucatori de calitate", transmite corespondentul MEDIAFAX.
"In seara asta atit am putut. A fost un joc ce ne-a aratat ca mai avem mult de muncit, ca fotbalul este practicat de oameni inteligenti. Diferenta au facut-o cei patru oameni din fata si Lazar, care este un jucator extraordinar. Peseiro a cistigat duelul tactic prin calitatea jucatorilor. Daca nu ratam cele doua ocazii de unu-unu cu portarul se putea termina si 2-2. Trebuie sa fim mai modesti si sa muncim mai mult", a spus tehnicianul constantenilor.
Ion Marin nu este multumit de lotul pe care il are in acest moment la dispozitie. " Campania de transferuri nu este incheiata pentru noi, sper ca pina la finalul acesteia sa mai aducem un jucator", a precizat antrenorul echipei Farul.
Tehnicianul a recunoscut ca a fost invins de o formatie care se poate bate pentru titlul din Liga I. "Rapidul este o echipa echilibrata si acum, ca am si vazut-o, se inscrie intre echipele ce lupta pentru titlu. Rapid -CFR Cluj va fi un meci intre doua formatii ce etaleaza cel mai bun fotbal si cred ca va cistiga echipa cea mai organizata", a analizat Ion Marin derbiul din etapa a treia.